LIST: "Aby uniknąć publicznej krytyki należy poznać treść i wartość publikacji przed jej finansowaniem i drukiem"

"Na ostatniej sesji Rady Powiatu, przewodniczący Jan Krzak wystawił na prośbę Tadeusza Morawy puszkę - informując, że zebrane pieniądze będą przeznaczone na książkę, która ma być oddana do druku" - pisze Artur Kołodziej, który jest przeciwny takiej formie wsparcia dla autora publikacji.
W przesłanym do naszej redakcji liście pisze:

"Głos zabrał radny Ryszard Klamerus wyrażając opinię swoją i oburzonych członków Klubu Opozycji PiS. Jego wypowiedź była wielokrotnie przerywana.

Aby dokonać wsparcia finansowego dotyczącego druku książki Tadeusza Morawy należałoby najpierw zwrócić się do IPN Oddz. Kraków o wydanie obiektywnej opinii o tej "historycznej publikacji" dotyczącej terenu Podhala.

Aby uniknąć publicznej krytyki należy poznać treść i wartość publikacji przed jej finansowaniem i drukiem.

Publikacja historyczna Tadeusza Morawy nie może być w pełni obiektywna, ponieważ on sam neguje fakty historyczne przedstawiane przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. Wielokrotnie zarzucał pracownikom IPN, dr. Maciejowi Korkuciowi i dr. Dawidowi Golikowi nierzetelność i podawanie nieprawdy, mimo dokumentacji archiwalnych IPN.

Przeciwko Tadeuszowi Morawie toczyło się postępowanie o wykluczenie ze ŚZŻ AK Koło w Nowym Targu. W wyniku posiedzenia Sądu Koleżeńskiego w Bochni reprezentowanego przez przewodniczącego dr hab Teofila Wojciechowskiego Tadeusz Morawa został wykluczony ze ŚZŻ AK koło Nowy Targ, wyrok po 21 dniach uprawomocni się.

Czy obecna publikacja jest nowym tytułem czy wznowieniem poprzedniego wydania "Na przekór czasom"? W lipcu 2016 r. na stronie Allegro Tadeusz Morawa wystawił do sprzedaży tylko 300 egzemplarzy tej pozycji, obecnie nie jest ona już dostępna. Początkowo cena jednego egzemplarza to 70 zł. Jaki nakład wyniósł druk jego książki i kto ją sponsorował?

Do wiadomości podaję, że w tym miesiącu, Biuro Edukacji IPN w Krakowie wydało darmową publikację pt. "Józef Kuraś "Ogień" i Zgrupowanie Partyzanckie "Błyskawica", w której są wyjaśnione zarzuty dotyczące żołnierzy podziemia niepodległościowego na Podhalu pierwszej i drugiej konspiracji . Znajdziemy w niej odpowiedzi na pytania i zarzuty jakie stawiał wielokrotnie Tadeusz Morawa.

Przykładem jest śmierć ciężarnej kobiety, którą Morawa przedstawia jako zabójstwo z ręki mjr Józefa Kurasia "Ognia". Autorzy z IPN piszą: 12 października dwaj podkomendni "Ognia" Jan Lenart i Jan Goleniowski powiesili w Ostrowsku ciężarną kobietę Helenę Luberdę. Przy powieszonej znaleziono kartkę, że została zabita za współpracę z Niemcami podpisaną. "por. Błyskawica".

Kuraś nie był świadkiem tego wydarzenia, nic nie wskazuje na to, aby egzekucja nastąpiła na jego rozkaz. Obydwaj sprawcy morderstwa za samowolne działania i niesubordynację zostali zlikwidowani z rozkazu "Ognia" w 1945 r.

W związku z powyższym uważamy, że osoba Tadeusza Morawy nie budzi zaufania a jego "publikacja historyczna" dotycząca terenu naszego powiatu i Podhala nie może być w pełni obiektywna i wiarygodna ponieważ nie jest oparta o dokumenty.

Po wydaniu pozytywnej opinii przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej Oddz. Kraków zgodzimy się na wsparcie finansowe historycznej publikacji autorstwa Tadeusza Morawy.

Niestety głos Pana Klamerusa nie został uwzględniony przez większość radnych i takim sposobem ludzie wydawałoby się "mądrzy" sponsorują "samozwańczego twórcę najnowsze historii Podhala" Trochę wstyd?".

Artur Kołodziej to członek Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej ZP „Błyskawica”

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 26.02.2017 16:31