Maraton Gorce za nami. Zwycięzca mógł być tylko jeden (zdjęcia)

Za nami 13 edycja Maratonu Gorce. Jak co roku - tradycyjnie w pierwszą sobotę września z Krościenka nad Dunajcem wystartowali zawodnicy chcący się zmierzyć z trasą wiodącą przez Lubań, Przełęcz Knurowską i Turbacz do Nowego Targu.
Na dystansie zbliżonym do maratońskiego mieli do pokonania 1820 metrów pod górę, co dla wielu było nie lada wyzwaniem. Pogoda dopisała biegaczom - choć zapewne inaczej ją będą wspominać zwykli turyści, czy kibice na trasie. Temperatura oscylująca w okolicach 10 stopni, duża wilgotność, chmury w których spowite były gorczańskie szczyty może nie dawały pięknych widoków na Tatry, Zalew Czorsztyński, czy Pieniny - za to z pewnością sprzyjała mocnemu bieganiu.

Trasę maratonu w czasie 3 godziny 13 minut najszybciej pokonał etatowy zwycięzca tych zawodów Jan Wydra z Mszany Dolnej, który mimo pomyłki na ostatnim odcinku trasy osiągnął 25-minutową przewagę nad Dawidem Gurosiem z Nowego Targu. Na trzecim miejscu uplasował się Marcin Zdąbłarz z Chrzanowa.

Wśród kobiet zwyciężyła Ewa Nowak z Krakowa. Na drugim miejscu zawody ukończyła Marta Korczyńska- Żdąbłarz. Trzecia kobieta w stawce Dominika Pajączek niestety nie zmieściła się limicie.

Oprócz maratonu organizatorzy przygotowali też trasę półmaratonu, który po niesamowitej walce wygrał 17-letni Błażej Knutelski z Grywałdu. Wszystkie wyniki dostępne są na https://bgtimesport.pl/online/open/zaw_id/245.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się na w iście piknikowej i kameralnej atmosferze na szczycie Długiej Polany. Mimo niewielkiej frekwencji, wspierające te lokalne zawody miasto Nowy Targ obiecało kolejną edycję.