Zakopianka bez reklam - to jeden z tematów podjętych na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Rozpoczęło się XXVII Forum Ekonomiczne. Do 8 września Krynica-Zdrój stała się centrum debaty poświęconej aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej. Ale nie zabraknie też tematów bardziej lokalnych.
4 tysiące uczestników z ponad 60 państw świata, 6 sesji plenarnych, ponad 180 paneli dyskusyjnych, wykładów, warsztatów i debat oraz prezentacje narodowe i regionalne - tak pokrótce można opisać rozpoczęte dziś spotkanie. Jak co roku do Krynicy-Zdroju zjechały głowy państw i szefowie rządów, ministrowie i parlamentarzyści, samorządowcy, prezesi firm, eksperci, naukowcy, przedstawiciele świata kultury i mediów.

- Pomimo upływających lat idea dialogu przyświecająca Forum Ekonomicznemu pozostaje aktualna. Gdy rok temu otwierałem Forum mówiłem o tym, jakie wyzwania stoją przed Europą. Wtedy były to: Brexit, terroryzm, fala uchodźców. Nie muszę nikogo przekonywać, że te wyzwania nie straciły na aktualności. Wręcz przeciwnie, są obecnie jeszcze wyraźniejsze. Tego, czego obecnie najbardziej potrzebujemy, aby poradzić sobie z tymi wyzwaniami jest wzajemne zrozumienie i komunikacja. Tym bardziej cieszę się, że to wydarzenie – nastawione na dialog – odbywa się w Małopolsce - mówił marszałek Jacek Krupa, otwierając XXVII Forum Ekonomiczne.

Debaty podczas Forum Ekonomicznego rozpoczęła sesja inauguracyjna „Niedokończona integracja a aspiracje krajów europejskich, w którym uczestniczyli prezydenci: Polski – Andrzej Duda, Gruzji – Giorgi Margwelaszwili i Macedonii – Gorge Iwanow, a dyskusję prowadziła szefowa działu gospodarczego Deutsche Welle Manuela Kasper-Claridge. Paneliści zgodnie stwierdzili, że Unia Europejska musi ciągle się rozwijać, aby zachować swoją atrakcyjność. Naturalnym kierunkiem wydają się państwa postsowieckie. – Mimo, że droga do członkostwa w Unii Europejskiej jest długa i trudna to warto ją podjąć. My Polacy wiemy, że ten wysiłek się opłaca. Zresztą każde nowe państwo w UE wzmacnia jej potencjał – mówił prezydent RP Andrzej Duda. – My na Bałkanach przeżyliśmy wiele trudnych chwil. Dążąc do pokoju, dążyliśmy do dobrobytu. Uważam, że państwa bałkańskie powinny mieć perspektywę członkostwa w UE – mówił prezydent Macedonii, Gorge Iwanow. Z kolei prezydent Gruzji, Giorgi Margwelaszwili podkreślał: - Już nasi przodkowie dążyli do tego, aby Gruzja była w Europie. Teraz patrzymy na doświadczenia Polski i państw bałtyckich, które przeszły drogę do UE i NATO. To daje nam nadzieję, że nasza determinacja przyniesie oczekiwany rezultat. Będziemy reformować państwo i społeczeństwo, bo dzięki temu dobrniemy do członkostwa w Unii Europejskiej.

Drugi dzień Forum Ekonomicznego upłynie pod znakiem wydarzeń zorganizowanych przez Województwo Małopolskie. W południe rozpocznie się prezentacja inicjatywy „Montevideo”, której celem jest uporządkowanie chaosu reklamowego na poboczach zakopianki i zachęcić gminy położone wzdłuż drogi do wprowadzenia przepisów regulujących zasady wieszania szyldów i montowania obiektów małej architektury.

- Usługi stomatologiczne, serwisy komputerowe, najnowsze modele samochodów, wyprzedaże w chińskim centrum i oczywiście nieograniczone oferty noclegów – obecnie pobocza wzdłuż zakopianki wyglądają jak wielki katalog reklamowy. Ale już niebawem może się to zmienić dzięki inicjatywie „Montevideo” – Widzę góry. To wspólne przedsięwzięcie Województwa Małopolskiego i niemal wszystkich gmin leżących wzdłuż zakopianki pozwoli uwolnić Tatry i podhalańskie widoki od szpecących billboardów i reklam - przekonują pomysłodawcy.

W spotkaniu weźmie udział: marszałek Jacek Krupa, architekt Jan Karpiel-Bułecka oraz wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch. Obecni będą też gospodarze innych gmin leżących wzdłuż zakopianki.

UMWM. opr.s/ zdj. Piotr Korczak

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 05.09.2017 22:16