Rekonstrukcja historyczna pacyfikacji Sidziny (zdjęcia)

W skansenie w Sidzinie zaprezentowano przebieg dramatycznych wydarzeń z 25 i 26 stycznia 1945 r.
W przedsięwzięciu wzięli udział: Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna „Powstaniec Śląski”, Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne „Barwa i Broń – Wczoraj i Dziś”, 78 Sturm Division, kolekcja samochodów historycznych Michała Krauzego, kolekcja pojazdów historycznych Wojciecha Romańskiego, a także mieszkańcy gminy Bystra-Sidzina.

Według relacji świadków 26 stycznia w Sidzinie Niemcy i Ukraińcy spalili 24 domy wraz z zabudowaniami gospodarczymi i wyposażeniem. Podczas akcji zginęło 8 osób. Dzięki odważnej postawie Wiktora Sławińskiego, przesiedleńca z Zaolzia, któremu udało się przekonać dowódcę karnej kompanii by darował życie mieszkańcom, nie doszło do jeszcze większego rozlewu krwi. W rękach dwóch plutonów egzekucyjnych było wtedy bowiem 50-60 zakładników. Pacyfikacja Sidziny nastąpiła dzień po zaatakowaniu na jej terenie, podróżującej samochodem grupy sześciu SS-manów i ubezpieczającej ich załogi jadącej na motocyklu z przyczepą boczną.

źródło: Uczniak T., Tragiczne wydarzenia styczniowe 1945 roku w Bystrej i w Sidzinie, „Biuletyn samorządowy gminy Bystra Sidzina”, numery 1 i 2, 2017.

opr. ah/ zdj. gmina Bystra-Sidzina

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 20.09.2017 13:13