Podtatrze stawia na odnawialne źródła energii

Pięć podhalańskich gmin połączyło siły w staraniach o unijne pieniądze. Po konsultacjach przeprowadzonych z mieszkańcami w gminach Biały Dunajec, Czarny Dunajec, Kościelisko, Szaflary i Zakopane wybrano cztery odnawialne źródła energii, które cieszyły się największym zainteresowaniem.
Właściciele domów mogą starać się o 60 % dofinansowania na montaż paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych oraz montaż pomp ciepła, a także montaż pieca na biomasę.

– Do podziału w projekcie jest niespełna 85 mln zł – mówi Łukasz Wróblewski, przedstawiciel firmy, która przygotowuje projekt. – Ideą projektu jest, aby je grupować. Im więcej gmin weźmie udział w projekcie, tym większa szansa na jego powodzenie – dodał Wróblewski w trakcie spotkania z mieszkańcami Kościeliska.

Nabór wniosków o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii ma jednak dość duże ograniczenia. Wykluczone są obiekty, w których prowadzona działalność gospodarcza przekracza 50% powierzchni użytkowej budynku, a także nieruchomości, które otrzymały dofinansowanie z innego programu. Niemożliwy jest także montaż paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych na dachach budynków pokrytych eternitem.

Mimo iż konsultacje trwają od dawna, to zainteresowani dofinansowaniem mieszkańcy muszą się śpieszyć ze składaniem wniosków. Termin upływa 16 października.

– Od 2 lat gmina zajmuje się tym projektem. Było już złożonych 500 ankiet – mówił podczas spotkania Bohdan Pitoń, wójt gminy Kościelisko.

Wcześniej składane ankiety miały na celu badanie opinii mieszkańców i wytypowanie rodzaju instalacji wykorzystującej odnawialne źródła energii. Aby wziąć udział w projekcie niezbędne jest złożenie na dziennik podawczym deklaracji uczestnictwa w projekcie. Dokumenty można także złożyć w siedzibie Podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania.

ms/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 06.10.2017 11:14