Już wiadomo, kiedy Nowy Targ zostanie podłączony do geotermii

Geotermia dotrze do Nowego Targu i stanie się to około 2021 roku. W ubiegłym tygodniu gmina Szaflary dostała 45 milionów złotych na odwiert geotermalny w Bańskiej Niżnej. To z niego będzie pochodzić ciepła woda, które popłynie magistralą wzdłuż zakopianki do bloków i centrum miasta. Jej budowa zacznie się w 2020r.
Na dzisiejszej konferencji wójt Rafał Szkaradziński, w towarzystwie zaproszonych gości i partnerów przedsięwzięcia, przedstawił harmonogram działań w tej sprawie.

- To historyczne wydarzenie dla Szaflar i Nowego Targu - przekonywał wójt Szkaradziński, a pozostali uczestnicy konferencji mieli równie optymistyczne i entuzjastyczne oceny rozwoju geotermii.

- Siedzimy w Polsce na gorącym piecu i trzeba się do niego podłączyć - mówiła posłanka Anna Paluch, cytując Ministra Środowiska Jana Szyszko.

- Cieszę się, że udało się w końcu zrobić to, o czym od lat toczyły się tylko jałowe dyskusje. Teraz mamy w końcu konkrety - dodał poseł Edward Siarka.

- Za nami kolejny kamień milowy. O korzystaniu z geotermii mówiło się już 20 lat temu, ale w poprzednich kadencjach kontestowano, że to się nie opłaca, że będą drastyczne podwyżki i że do tego nie dojdzie. Teraz mamy już jednak pewność, że geotermia do Nowego Targu dojdzie i nie będzie się to wiązało z drastycznymi podwyżkami - mówił burmistrz Grzegorz Watycha zwracając uwagę, tak jak wszyscy przedmówcy, na ekologiczny charakter tego przedsięwzięcia. Geotermia to bowiem przyjazne dla środowiska źródło energii.

Wójt Rafał Szkaradziński przekonywał, że mówienie, iż geotermia jest droga jest mitem. - Fakty temu przeczą - przekonywał. Prezes Geotermii Podhalańskiej pytany o to, jak będą w przyszłości kształtować się ceny wody geotermalnej mówił, że PEC będzie starał się żeby nie rosły, a jeśli już to mają spadać. Natomiast Grzegorz Ratter, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Targu, mówił, że gdy miasto zostanie podłączone do geotermii ceny ciepłej wody będą porównywalne do obecnych - zostaną na tym samym poziomie albo tylko nieznacznie wzrosną. Jednak zaletą wody spod ziemi na być to, że z ciepłej wody użytkowej jej odbiorcy będą mogli korzystać cały rok, nie tylko zimą.



- Wszyscy chcielibyśmy oddychać w Nowym Targu czystym powietrzem i cieszyć się z zimy. Dziś przeciętny nowotarżanin myśli, że geotermia przyniesie podwyżki opłat. Ale będziemy przekonywać wszystkich, że będzie inaczej - dodał prezes Ratter.

Na konferencji poinformowano, że Nowy Targ chce rozbudować sieć ciepłowniczą tak, by w z wody geotermalnej mogli też korzystać indywidualni odbiorcy w centrum miasta. Pieniądze na ten cel stara się od jakiegoś czasu pozyskać MPEC.

Harmonogram prac zakłada, że w pierwszej kolejności zostaną teraz zlecone badania geofizyczne, które mają m.in. pokazać, w którym miejscu robić odwiert. Sam odwiert ma zostać wykonany na przełomie 2018 i 2019 roku. W 2019 roku ma zawiązać się spółka Geotermia Nowotarska, która zajmie się budową magistrali, którą popłynie ciepła woda z Bańskiej do Nowego Targu. Na lata 2020/2021 zaplanowano budowę sieci i eksploatację odwiertu.

r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 06.10.2017 15:00