Kombinat oczami byłych pracowników, czyli wieczór wspomnień o NZPS Podhale (zdjęcia)

NOWY TARG. Zorganizowana w Miejskim Ośrodku Kultury promocja książki "Wspomnienia pracowników Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego Podhale", przerodziła się w wieczór wspomnień. Promocji towarzyszyła przygotowana w holu MOK wystawa która przypomina, że "kombinat" to były nie tylko buty, ale i hokej, ośrodek kultury, czy szkoła.
Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Kombinat Podhale oraz Urząd Miasta. Na publikację "Wspomnienia pracowników Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego" składają się teksty kilkunastu byłych pracowników NZPS: Władysława Zajasa, Anny Gładysz, Jana Gładysza, Mieczysława i Marii Frydów, Władysława Adamowskiego, Wandy Czubernat, Marii Pluty, Stanisława Kalety, Ryszarda Bila, Kazimierza Nalezińskiego, Jana Strycharskiego, Franciszka Szlagi, Juliana Pierwoły, Józefa Haładyny i Andrzeja Kiernoziaka - prezesa Stowarzyszenia Kombinat Podhale.

Podczas uroczystej promocji książki, kilkoro z nich "na żywo" dzieliło się swoimi wspomnieniami z widownią. Rozmowę prowadziła naczelnik wydziału promocji UM Katarzyna Put, która pomogła stowarzyszeniu w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie książki w ramach unijnego, transgranicznego projektu "Dziedzictwo materialne i społeczno-kulturowe Nowego Targu i Kieżmarku" i dyrektor MOK Bolesław Bara.

Pokazano dwa filmy - archiwalny, zrealizowany przez Jerzego Jaraczewskiego oraz reportaż zrealizowany w ubiegłym roku przez TVP Kraków.

Członkowie Stowarzyszenia Kombinat Podhale za cel postawili sobie "przypominanie, szczególnie młodym, że kombinat przetrwał 45 lat i zmienił Podhale. Nie było łatwo przystosować górala, chłopa, który zawsze robił co chciał do pracy w określonych wymaganiach. Naszym celem jest popularyzacja dorobku gospodarczego byłego zakładu, upowszechnianie wiedzy o NZPS, aktywizacja byłych pracowników, gromadzenie pamiątek, a może nawet utworzenie stałej wystawy". Na razie w holu MOK oglądać można wystawę czasową przygotowana przez Annę i Marcina Ozorowskich.

Z historii:
- pierwszą parę obuwia wyprodukowano w kwietniu 1955 r. w warsztatach szkolnych baraku na Oś. Bór jeszcze ze znakiem fabryki „Chełmek".
- pierwsza para butów ze znakiem firmowym zakładu w Nowym Targu zeszła z taśmy montażowej w październiku 1955 r.
- NZPS Podhale produkowały nawet 9 milionów par butów rocznie,
- w 1972 roku wyprodukowano stumilionową parę,
- buty z Nowego Targu eksportowano do 32 krajów,
- wyposażona w nie była jedna z wypraw polarników na Antarktydę, a także zimowa wyprawa Polaków na Mount Everest.
- w pierwszym roku produkcji zatrudnionych było w przedsiębiorstwie 747 pracowników (najwyższe zatrudnienie - 9623 pracowników było w 1969 r.)
- większość pracowników dojeżdżała z okolicznych i dalszych miejscowości, a przeważającą część załogi stanowiły kobiety,
- w zakładowym żłobku i przedszkolach wychowało się ponad 3500 dzieci.
- w styczniu 1967 r. do zakładu włączony został Klub Sportowy PODHALE. Klub zrzeszał 546 zawodników w tym ponad 300 w sekcji hokeja na lodzie. Pozostałe sekcje to: łyżwiarstwo szybki, piłka nożna i narciarstwo klasyczne.

opr.s/ zdj. Szymon Pyzowski

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 04.02.2018 15:31