W ten weekend rozpocznie się kurs lawinowy dla amatorów poruszania się poza utartymi szlakami

W dniach 20 - 22 marca w Zakopanem odbędzie się pierwszy Kurs Lawinowy, skierowany do miłośników jazdy poza utartymi szlakami, którego organizatorami są Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.


Z roku na rok zwiększa się liczba osób, które zamiast tradycyjnego narciarstwa wybierają freeride czy skitury. Jak stwierdził Andrzej Lesiewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu - Freeride staje się z roku na rok coraz popularniejszy. Łatwiej jest kupić sprzęt dostosowany do jazdy w puchu, a każdy narciarski folder czy film pełen jest wspaniałych ujęć pozaprasowych. Nie dziwi więc, że coraz więcej młodych osób chce spróbować i tej formy narciarstwa.

Przyjemność z takiej jazdy wiąże się jednak ze zwiększonym zagrożeniem lawinowym. Zasady zachowania bezpieczeństwa w górach to sprawa podstawowa, jednak wielu narciarzy nie przywiązuje do nich zbyt dużej wagi. W tym roku w Tatrach przeprowadzono dziesięć wieloosobowych wypraw ratunkowych. Jedna osoba poniosła śmierć w wypadku lawinowym do jakiego doszło w rejonie Liliowego. Pomimo tego nadal niewielu jest narciarzy, którzy zagadnienia bezpieczeństwa traktują poważnie, a wszystkie niezbędne czynności przed wyjściem w góry wykonują automatycznie.

W związku z tym Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu, przy współpracy z TOPR, postanowiło zorganizować Kurs Lawinowy przeznaczony dla młodych narciarzy uprawiających freeskiing i freeride. Wszyscy uczestnicy szkolenia pod okiem najlepszych ratowników, będą mogli na własnej skórze przekonać się, jakie niebezpieczeństwa czekają na nich w górach i w jaki sposób zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Zainteresowanie szkoleniem jest bardzo duże. Jak stwierdził Lesiewski - Informację o kursie zamieściliśmy na ski2die.pl - największym portalu freeskiingowym w Polsce. Po kilku dniach nie było już wolnych miejsc, a na liście oczekujących znalazło się sporo osób.

W programie przewidziane są między innymi: pozorowane akcje ratunkowe, badania pokrywy śnieżnej, obsługa różnych detektorów lawinowych, sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach, umiejętność „czytania” sygnałów wysyłanych przez góry i przewidywania zagrożeń. Bazą Kursu jest schronisko „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej. Uczestnicy za zakwaterowanie, szkolenie i wypożyczenie niezbędnego sprzętu płacą tylko 200zł.

Źródło: organizator

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 17.03.2009 23:18