Grzegorz Ratter o geotermii: "Przekonać nieprzekonanych". Śniadanie prasowe i rozmowa na temat poprawy jakości powietrza (zdjęcia)

NOWY TARG. - To spotkanie rozpoczyna kampanię ocieplenia wizerunku i Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, i samej idei wykorzystania ciepła geotermalnego w Nowym Targu - powiedział dziś prezes MPEC Grzegorz Ratter, podczas spotkania z dziennikarzami.
W hotelu Casa zorganizowane zostało dziś śniadanie prasowe. Na spotkanie z dziennikarzami przyszli m.in. Paweł Ciećko wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Grzegorz Watycha burmistrz Miasta, Paweł Kupczak wiceprezes Zarządu Geotermii Podhalańskiej, profesor Zbigniew Doniec pulmonolog. - To spotkanie rozpoczyna kampanię ocieplenia wizerunku i MPEC, i samej idei wykorzystania ciepła geotermalnego w Nowym Targu - mówi prezes MPEC Grzegorz Ratter, organizator spotkania.

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej będzie dziś gościem na sesji Rady Miasta. Zaprezentuje radnym projekt pn. "Rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej w ramach przyznanej dotacji dla MPEC Nowy Targ Sp. z o.o. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska". W skrócie - chodzi o koncepcję doprowadzenia do Miasta ciepła geotermalnego.

- Chcę zaapelować zaapelować do radnych o pozostawienie sporów i ponad podziałami politycznymi - zjednoczenia sił na rzecz poprawy jakości powietrza. Żeby zobaczyli tę szansę, jaka jest przed nami. Dostaliśmy dużą dotację na sieć geotermalną. To 10,5 mln zł. Ale bez pomocy polityków i radnych możemy nie wykorzystać tych pieniędzy w pełni - tłumaczy Grzegorz Ratter.

Skąd ta nieufność i mowa o podziałach? Prezes przypomina, że kilka miesięcy temu podczas wyjazdowego posiedzenia członków wszystkich komisji Rady Miasta, odwiedzono zarówno Geotermię Podhalańska, jak i MPEC. Pojawiły się wtedy głosy podważające opłacalność geotermii.

- Kiedyś sam powielałem te stereotypowe slogany, że geotermia jest dla bogatych. Teraz wiem, że tak nie jest. Zmieniłem zdanie, bo poznałem wyniki analiz. Wcześniejsze analizy pochodziły z lat 90-tych i oparte były na starych danych. Teraz opłacalność naszej inwestycji opieramy na dwóch elementach. Pierwszym jest dotacja, drugim - sposób poprowadzenia magistrali, czyli na obiektach, które są na końcach tych linii - dodaje prezes MPEC.

Pierwsza magistrala poprowadzona będzie od osiedla Topolowego, ulicą Krzywą - gdzie podpięty zostanie budynek Urzędu Miasta, Zespołu Szkół Nr 1 i lodowisko. - Odpowiadając od razu na pytanie "po co", skoro ma powstać nowa hala lodowa - otóż ten obiekt nadal będzie wykorzystywany, chociaż zmieni się jego funkcja - dodaje Grzegorz Ratter.

Druga magistrala pobiegnie ul. Podhalańską, Szaflarską, sieć obejmie Halę Gorce, starostwo powiatowe i Szkołę Podstawową numer 5. Gdy linie zostaną poprowadzone - okolicznym mieszkańcom - niejako przy okazji - będzie łatwiej podjąć decyzję o podłączeniu się do magistrali.

- Chcemy przekonać nieprzekonanych - dodaje prezes miejskiej spółki. Przypomniał, że przed Wielkanocą MPEC wysłało ponad 400 ankiet do mieszkańców ścisłego centrum Miasta, badając zainteresowanie przyłączeniem się do sieci ciepłowniczej. Dziś mija termin odsyłania ankiet. Na razie do spółki dotarło ok. 60 odpowiedzi. - Każdy zainteresowany otrzyma pełną analizę kosztów. Wyliczenia dokonywane będą indywidualnie dla każdego gospodarstwa domowego - precyzuje Grzegorz Ratter.

Burmistrz Grzegorz Watycha też mówił o grupie sceptyków w łonie rady. Ich ostrożność, czy nawet sprzeciw wobec przejścia na ogrzewanie geotermalne wynika z obaw o ceny tego źródła ciepła. Wspomniał też o trudnościach w przekonaniu ludzi do zmiany przyzwyczajeń. - Niektórzy mówią wprost: że dopóki się da, to będą palić tym, czym palą - zauważa burmistrz Miasta.

Profesor profesor Zbigniew Doniec mówił o potrzebie kompleksowego działania. - To nie jest takie proste. Nie mieszkamy pod szklanymi kopułami. To, że w jednym miejscu jest czyste powietrze nie oznacza, że ono sobie "nie przejdzie" dalej, a do nas nie przywieje tego zanieczyszczonego od sąsiadów. - Ale wierzę, że uda się nam to zmienić - podkreśla pulmonolog, reprezentujący rabczański Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, członek Rady Naukowej Ministra Zdrowia. Przypomniał, że w Rabce-Zdroju powstała Koalicja na Rzecz Czystego Powietrza dla Dzieci. To inicjatywa m. in. władz samorządowych i Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, mająca na celu prowadzenie wspólnych działań służących wypracowywaniu, a następnie wdrażaniu efektywnych rozwiązań służących radykalnej poprawie stanu środowiska, w tym jakości powietrza.

Spotkanie zorganizowała na zlecenie MPEC Firma Projektowo Reklamowa Niedzielski z Krakowa.

Sabina Palka, zdj. Michał Adamowski

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 23.04.2018 13:10