Dwusetny wernisaż w nowotarskich Jatkach: sztuka japońska /zdjęcia/

NOWY TARG. W galerii MBWA Jatki od piątku oglądać można prace japońskich grafików. Ekspozycja prezentowana jest w ramach obchodów 90 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Nowy Targ też szczyci się kontaktami z Krajem Kwitnącej Wiśni. Po zakończeniu prezentacji kilka prac pozostanie w zbiorach miasta.
Grafiki jedenastu japońskich artystów można będzie oglądać w galerii przy ul. Kościuszki do 11 kwietnia. Potem część prac trafi do Biblioteki Narodowej w Warszawie, kilka z nich będzie można ponownie w maju oglądać w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury. Dwie grafiki pozostaną w zbiorach miasta.

Przy okazji - ta wystawa jest dwusetną ekspozycją organizowaną w galerii. Patronat honorowy nad nowotarską wystawą objęła Ambasada Japonii oraz burmistrz Marek Fryźlewicz, który na stronie internetowej Urzędu Miasta tak podsumowuje relacje między naszymi krajami:

"Nowy Targ i Podhale już od kilkunastu lat mają kontakty z Japonią nie tylko poprzez japońskie samochody i ich salony w mieście czy elektronikę w każdym praktycznie sklepie z tymi towarami, ale również bezpośrednio z turystami japońskimi odwiedzającymi nasz region czy też przez osoby, które są nieformalnymi „ambasadorami” Japonii i jej kultury mieszkając i pracując na Podhalu.

Myślę tu przede wszystkim o Pani Akiko Miwa, która mieszkając w Harklowej i prowadząc w Gorcach swój piękny pensjonat Villa „Akiko” szerzy kulturę i tradycje japońskie. Znajduje również czas, aby działać w Polsko-Japońskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Regeneracji Środowiska "TĘCZA", którego była współzałożycielem.

Stowarzyszenie od kilku już lat organizuje w Nowym Targu „Święto Kwitnącej Wiśni”, którego gościem był w 2008 roku sam Ambasador Królestwa Japonii Jego Ekscelencja Ryuichi Tanabe. To z mojej rozmowy z Amsadorem powstał pomysł, aby w Nowym Targu, w Galerii MBWA „Jatki” pokazać wystawę sztuki japońskiej, a konkretnie grafiki wielu artystów, o bardzo zróżnicowanej tematyce, ale powstałej w nowej technice, której twórcą jest oczywiście Japończyk prof. Seiji Ozaku zwanej litografia drzewną. Z tych już kilku powodów warto zobaczyć tę wystawę, aby odczuć siłę przekazu tej sztuki, jej dobre „fluidy” ale i spotkać się z tymi, którzy są Japonią nie tylko zainteresowani ale i zafascynowani. Jestem przekonany, że może to być obopólne, bo jest w Księdze Pamiątkowej miasta Nowego Targu wpis dokonany przez Sakae Mochizuki, ochotniczkę z Korpusu Pokoju, która przez kilka lat uczyła młodzież języka angielskiego w nowotarskim Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego. Uczyła też równolegle kilkunastu chętnych języka japońskiego i japońskiej kultury. Na zakończenie swojego pobytu, żegnając się z ludźmi, Miastem i Podhalem napisała:

„Kocham Polskę,
Kocham Nowy Targ,
Dziękuję za wszystko”

Dziękując Pani Annie Dziubas kierującej Galerią MBWA „Jatki” za zrealizowanie pomysłu tej wystawy i jej świetne zorganizowanie oraz wszystkim, którzy się do tego przyczynili, osobom odpowiedzialnym za kulturę i sztukę japońską z Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii, które włączyły ją do programu jubileuszu obchodów 90-tej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polska i Japonią, zapraszam serdecznie nie tylko do zapoznania się z oryginalną sztuką japońską ale i do zaangażowania się w przedsięwzięcia i inicjatywy związane z przyjaźnią polsko- japońską.

Marek Fryźlewicz
Burmistrz Nowego Targu

Podczas wernisażu nie zabrakło japońskich akcentów. O oprawę zadbało Polsko-Japońskie Stowarzyszenie na Rzez Regeneracji Środowiska "Tęcza". Wieczór uświetniła śpiewem Dobromiła Lebiecka, na gitarach zagrali Marek Brynkus i Łukasz Rajski.

bas/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 21.03.2009 13:11