Są pieniądze na dokończenie rowerowego szlaku wokół Tatr

Komitet Monitorujący Programu Interreg Polska-Słowacja przyznał 4 miliony euro na trzeci etap budowy Szlaku Wokół Tatr.
Komitet obradował w tej sprawie w Wiśle. Zasiadają w nim m.in. przedstawiciele naszego regionu: Euroregion Tatry reprezentują Bogusław Waksmundzki i Michał Stawarski, Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY w Nowym Targu - Agnieszka Pyzowska, a Związek Podhalan - Andrzej Skupień i Andrzej Buńda.

Podczas posiedzenia zatwierdzono 13 projektów. Jedno z największych dofinansowań otrzymał szlak rowerowy wokół Tatr. Na jakim etapie jest jego budowa? Zachodnia część - z Nowego Targu do Chochołowa i Suchej Hory jest już gotowa. Trwają prace po stronie wschodniej, od Nowego Targu do Kacwina. Prace mają zakończyć się do września i wtedy szlak po polskiej stronie będzie gotowy. Słowacy mają po swojej stronie jeszcze trochę do zrobienia, ale większość odcinków jest już gotowa.

Przyznane właśnie 4 mln euro pozwoli uzupełnić brakujące odcinki po stronie słowackiej, a po stronie polskiej stworzyć przede wszystkim zaplecze techniczne dla ścieżki, uruchomić i udostępnić nowe atrakcje.

W pierwszym etapie budowy Szlaku Wokół Tatr, w latach 2014-2015 wybudowano ponad 93 km dróg rowerowych. W drugim, który zakończy się we wrześniu, powstaje 60 km ścieżek. Trzeci etap koncentrował się będzie na rozbudowie infrastruktury rowerowej – powstanie 25,84 km nowych ścieżek, które prowadzą do unikatowych miejsc na pograniczu w gminie Czarny Dunajec, gminie Nowy Targ, mieście Nowy Targ lub uzupełniają wcześniej wykonane trasy łącząc je w nieprzerwane odcinki (miasto Spiska Bela, obec Huncovce,Hniezdne, Velka Lomnica). Wyremontowany zostanie też odcinek ścieżki na granicy Kacwin-Wielka Frankowa.

Powstanie też infrastruktura dla rowerzystów. Zabytkowe obiekty dzięki renowacji zostaną zachowane i uzyskają nowe funkcje (stuletnia stacja kolejowa w Podczerwonem, dwa spichlerze spiskie w Kacwinie). Użytkownicy szlaku uzyskają też specjalne miejsca odpoczynku bezpośrednio na trasie szlaku – oaza wypoczynku nad jeziorem w Krauszowie, strefa relaksu w Nowym Targu, interaktywna ekspozycja przyrodnicza w Łapszach Niżnych. Planowana jest również promocja szlaku i jego odpowiednie oznakowanie.

oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 27.06.2018 12:13