Ponad ćwierć kilometra pod wodą na jednym oddechu - Krzysztof Dąbrowski IV na Mistrzostwach Świata w Belgradzie

W stolicy Serbii rozegrane zostały Basenowe Mistrzostwa Świata we Freedivingu. Podczas tych zawodów, 12-osobowa Reprezentacja Polski odniosła ogromne sukcesy. Zdobyli łącznie 7 medali: 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe.
Polacy zawojowali również kwalifikacje, w których wywalczyli łącznie 17 miejsc startowych. To najlepszy wynik ze wszystkich reprezentacji narodowych, możemy więc być dumni z naszych zawodników.

Podczas Mistrzostw Świata rozgrywane zostały trzy dyscypliny: pływanie na wstrzymanym oddechu bez płetwy (dynamic no fins), pływanie na wstrzymanym oddechu w płetwach (dynamic with fins), statyczne wstrzymanie oddechu na czas (static apnea). W zawodach wzięło udział 125 zawodników z całego świata, do finałów trafiło 12 najlepszych zawodniczek i zawodników kwalifikacji, którzy startowali w dwóch seriach: ważniejszej A (6 najlepszych wyników z kwalifikacji) i B (kolejna najlepsza szóstka zawodów). Rewelacyjnie zaprezentował się nowotarżanin Krzysztof Dąbrowski. Wywalczył starty w finałach B, poprawiając dwa rekordy życiowe. Jednym z nich było wstrzymanie oddechu na 8 minut i 12 sekund, co dało mu 8 miejsce w klasyfikacji generalnej statyki. Ten czas nie został bez echa. Krzysztof wykonał tę próbę jedynie o 34 sekundy słabszą, od oficjalnego Rekordu Polski

Drugim rekordem było przepłynięcie pod wodą w monopłetwie 253 metrów. Tym wynikiem Krzysztof wygrał finał B. Okazało się, że odległość nowotarżanina, jest druga najlepszą odległością tych Mistrzostw Świata. Wielu zawodników z finału A, nie zaliczyło swoich prób i zostało zdyskwalifikowanych. Niestety startując z podrzędnego finału B, nurek z Nowego Targu został sklasyfikowany na 4 miejscu. Film z rekordowej próby na odległość 253m:

- Nieustający kontrakt promocyjnej możliwości trenowania dla nowotarżanina, podpisany przez burmistrza Miasta Grzegorza Watychę i dyrektora MCSiR w Nowy Targu Krzysztofa Łapsę, owocuje pięknymi wynikami. To wspaniałe uczucie móc odwdzięczyć się i pokazać logo MCSiR w Nowym Targu na arenie międzynarodowej. Dziękuję - mówi Krzysztof Dąbrowski.

Na Mistrzostwa Świata we Freedivingu nowotarżanin pojechał dzięki wsparciu firmy Arcese Polska i Salming Polska, a także sponsorów reprezentacji Polski: BANDI, RECEVENT, Kryta Pływalnia Via Sport w Jaworznie.b

Pełna relacja z zawodów za stronie stowarzyszenia Freediving Poland.