Piekarnia przy ul. św. Anny pozytywnym przykładem walki ze smogiem za pomocą elektrofiltru

NOWY TARG. Nowotarscy radni wysłuchali sprawozdania ze skuteczności filtra antysmogowego, który zainstalowano na piekarni przy ulicy Św. Anny.
W maju na kominie piekarni przy ul. Św. Anny zamontowany został elektrofiltr. Zakład korzysta z 40-letniego kotła opalanego węglem o mocy 40 kW. Często w sezonie zimowym zadymienie przeszkadzało sąsiadom, którzy skarżyli się na gęsty, ciemny, gryzący dym, który dusił całą okolicę. Urząd Miasta w Nowym Targu zdecydował się więc przystąpić do projektu, dzięki któremu na piekarni testowo zamontowano elektrofiltr.

Po dwóch miesiącach jego działania, o efektach, jakie przyniosło jego zamontowanie, opowiedział na sesji Rady Miasta Nowego Targu dr Jarosław Latacz z firmy CZHz Katowic. Podkreślał on, że dzięki elektrofiltrowi udało się ograniczyć zanieczyszczenie wydobywające się z komina opalanego węglem pieca piekarni. Przed zamontowaniem elektrofiltru emisja wynosiła 590 ml/m. sześc podczas najbardziej uciążliwej fazy rozpalania. - Dym ten musiał być mocno uciążliwy dla mieszkańców - mówił przedstawiciel śląskiej firmy. Po zamontowaniu elektrofiltru udało się zmniejszyć emisję podczas fazy startu do nieco ponad 300 ml/m. sześc. w momencie rozpalania. - Ale w momencie, gdy piec zaczyna stabilnie pracować, gdy osiągnie temperaturę, to wartość spada do 45 ml/m. sześc, a to jest emisja porównywalna z kotłem klasy 5 i mieszczącą się w normie - wyjaśnił.

Filtr na piekarni wyłapał i nie pozwolił dostać się do atmosfery 10 wiadrom skoncentrowanego smogu.

Dr Latacz mówił, że montowane na kominach elektrofiltry spełniają swoją rolę. W przypadku pieców 3, 4 i 5 klasy, obniżają poziom zanieczyszczenia do obowiązujących norm. - Efekt ekologiczny jest od razu widoczny i odczuwalny - zapewniał. Jedynie co, przyznał, to filtry nie działają tam, gdzie w domach są zwykłe, stare piece opalane węglem tzw. kopciuchy. W ich przypadku ilość emitowanych zanieczyszczeń jest tak duża, że filtry nie są w stanie oczyścić gęstego, czarnego dymu wydobywającego się z komina.

Koszt elektrofiltru i jego montaż to ponad 4 tys. zł. Roczny koszt energii to ok. 50 zł. Elektrofiltr nie wymaga przebudowy instalacji, wymaga jedynie regularnego opróżniania zamontowanego przy nim popielnika. Okres jego trwałości to 10-12 lat.

r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 25.07.2018 13:07