Inscenizacja bitwy o Wysoką (zdjęcia)

Na Wysokiej koło Spytkowic odbyło się widowisko historyczne prezentujące przebieg słynnej Bitwy o Wysoką, między siłami III Rzeszy, a brygadą pod dowództwem generała Maczka.
Wydarzenie miało unaocznić bohaterską postawę żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii płk. dypl. Stanisława Maczka, którzy na początku kampanii wrześniowej bronili jordanowskiej ziemi przed bezwzględnym Wehrmachtem. Rozegrana pod Wysoką bitwa stała się jedną z potyczek na bojowym szlaku kawalerzystów.

Mieszkańcy powiatu suskiego oraz turyści z uwagą obserwowali wartko rozgrywające się na ich oczach zajścia: uderzenia znienacka, kontrataki, szarża tankietek, spektakularne wybuchy. Nie brakło też okazji do refleksji nad skutkami wojny: częścią widowiska były sceny poświęcone opłakiwaniu poległych kawalerzystów przez ówczesnych mieszkańców Wysokiej.

Wielkie wrażenie zrobiła dbałość o szczegóły: wiernie odwzorowane polskie i niemieckie umundurowanie oraz broń, zadbane i w pełni sprawne pojazdy wojskowe, realistyczna inscenizacja przebiegu wojskowej potyczki. O to wszystko zadbali organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Kawaleria, słynące na całą Polskę z wielu działań upamiętniających polskich kawalerzystów. Współorganizatorami „Bitwy o Wysoką” byli również Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Źródło, Folwark Toporzysko, Urząd Gminy Jordanów i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji.

Po zakończeniu widowiska można było porozmawiać z kawalerzystami, przyjrzeć się drugowojennym sprzętom czy też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tankietce. Projekt finansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Źródło: organizatorzy, oprac. r/ zdjęcia Marek Lasyk

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 03.09.2018 12:36