Alejki na Równi Krupowej - dla pieszych i dla rowerzystów

Urząd Miasta w Zakopanem odpowiedział na pytania, dlaczego alejki na Równi Krupowej zostały w połowie zbudowane z kostki, a w połowie z asfaltu i co oznaczają nowe oznaczenia.
Nowe oznakowanie informuje o tym, że ze ścieżek mogą korzystać zarówno piesi, jak i rowerzyści. - Na Dolnej Równi powstała więc przestrzeń wspólna dla obu grup użytkowników. Zakopane nie jest pierwszym miastem, w którym oznacza się drogi w ten sposób. Podobne oznaczenie znajdziemy na jednej z najbardziej udanych inwestycji rekreacyjnych w Polsce - wyjaśniają urzędnicy magistratu.

Jak dodają, jednym z celów rewitalizacji Równi Krupowej było poszerzenie alejek w taki sposób, żeby znalazło się na nich miejsce zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Alejki sprzed remontu o szerokości około 3 metrów ledwo mieściły pieszych i nie umożliwiały ruchu rowerowego. - Dlatego podjęliśmy decyzję o ich poszerzeniu do około 4 metrów. Niestety nie uzyskaliśmy zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na ich wykonanie w całości z asfaltu (który jest materiałem najwygodniejszym dla wszystkich użytkowników). Konserwator wyraził zgodę jedynie na ich poszerzenie z wykorzystaniem pasa z kostki brukowej. Zdajemy sobie sprawę, że dwoistość nawierzchni może wprowadzać w błąd - przyznają. -Niemniej warto było zapłacić taką cenę za poszerzenie zbyt wąskich dotychczas alejek. Teraz zmieszczą się na nich piesi, rowerzyści, rolkarze, nartorolkarze i inni użytkownicy.

Pierwsze obserwacje z użytkowania Dolnej Równi Krupowej wskazują, że nie dochodzi do większych konfliktów między pieszymi a rowerzystami.

Źródło: UM Zakopane, oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 06.09.2018 12:19