Agata Michalska: "Niełatwo mnie czymś zniechęcić. Jeśli mam cel to zwykle go realizuję". Komitet Razem Nowy Targ zaprezentował swój program wyborczy (zdjęcia)

NOWY TARG. - Nasz program powstał w oparciu o pomysły ludzi, z którymi będę współpracowała podczas tej kampanii - powiedziała Agata Michalska. Kandydatka KWW Razem Nowy Targ w wyborach na burmistrza dodała: - Wszystkie nasze pomysły do programu są wynikiem potrzeb mieszkańców, których skrupulatnie wysłuchaliśmy i zebraliśmy je w całość.
Jak mówiła - program to "pomysły na nasze miasto, które muszą umocnić pozycję Nowego Targu jako Stolicy Podhala".

Okazuje się, że zarówno problemy, jak i koncepcje na ich rozwiązanie są dla wielu jasne. I to na tyle, że zostały w bardzo podobny sposób zdefiniowane przez dwa komitety wyborcze. Zarówno prezentowany wczoraj program Pawła Liszki, jak i dziś pokazany dziennikarzom program Agaty Michalskiej - ma te same lub paralelne hasła. Przykładem może być "otwarcie na Gorce", modernizacja hali lodowej, program "Czyste powietrze", czy udrożnienie ul. Ludźmierskiej.

- Ale my jako jedyni mamy w programie środki na realizację celów, a to jest zasadniczo różne od programów pozostałych komitetów - zaznacza kandydat na radnego Bartłomiej Garbacz.

- Każdy z nas szukał prawdziwego pomysłu na Miasto. Wybraliśmy problemy najważniejsze dla naszego miasta, bo trzeba je zrealizować - wyjaśnia Agata Michalska. A Michał Glonek dodaje - Mamy nadzieję, że pójdzie w świat pozytywna informacja na temat tego, co komitet chce zrobić dla Nowego Targu.

A to zebrany w punktach zaprezentowany program:

Turystyka

Uruchomimy wspólną promocją regionu. Zbudujemy od nowa politykę promocyjną i przywrócimy Miastu pozycję lidera w regionie. Nowy Targ będzie kreował wspólne działania z sąsiednimi gminami, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi, które przyciągną turystów i inwestorów do naszego Miasta. Chcemy połączyć ważne miejsca w regionie i stworzyć wspólną promocję.

Na Gorce trzeba mieć pomysł. Wykorzystamy potencjał przygotowywanej inwestycji Ścieżka w Koronach Drzew. Będzie to miało znaczenie dla rozwoju turystycznego Nowego Targu. Skomunikujemy Kowaniec z tą inwestycją oraz przygotujemy przyjazne plany zagospodarowania przestrzennego umożliwiające rozwój turystyki na Kowańcu.

Zbudujemy największy w Małopolsce kompleks narciarstwa biegowego GORCE CROSS COUNTRY we współpracy z Gminą Nowy Targ. Połączymy Nowy Targ, Obidową i Waksmund w system 50 km tras biegowych o różnym stopniu trudności wraz z niezbędną infrastrukturą.

Stworzymy kompletny rowerowy produkt turystyczny. Nowotarskie trasy rowerowe uzupełnimy o strefę MTB w Gorcach. Przygotujemy górskie trasy w formule Single Track. 

Ekologia i zdrowie

Skutecznie wdrożymy w Nowym Targu nowy ogólnopolski program „Czyste powietrze” polegający na dofinansowaniu termomodernizacji budynków, wymianie okien oraz wymianie źródeł ciepła na źródła ekologiczne.

Wdrożymy program profilaktyczny związany ze szczepieniami dla dzieci na meningokoki.

Rozwój przedsiębiorczości

Przedsiębiorca też potrzebuje pomocy Miasta. Zorganizujemy Punktu Wsparcia Przedsiębiorców przy Burmistrzu Miasta w celu kompleksowego i szybkiego rozwiązywania spraw.

Potrzeby przedsiębiorców mają znaczenie. Utworzymy Forum Przedsiębiorców przy Radzie Miasta, aby cyklicznie wysłuchać pracodawców i na partnerskich zasadach wspierać ich w realizacji zamierzeń gospodarczych.

Pomożemy w realizacji utworzonego ustawą z dn. 10 maja 2018 programu Polskiej Strefy Inwestycji i powołamy Nowotarską Strefą Aktywności Gospodarczej.

Zainicjowanie powstania Strefy Rękodzieła.

Sport i Rekreacja

Tradycja jest dla nas ważna. Stworzymy realną pod względem finansowym i infrastrukturalnym, możliwość budowy kompleksu sportowego z halą lodową, wykorzystując aktualną lokalizację przy parku.

Opracujemy Strategię Rozwoju Sportu w Nowym Targu.

Podejmiemy działania w celu zagospodarowania zdegradowanych terenów takich jak: „stara oczyszczalnia ścieków”, „stary basen os. Na Skarpie” - na place rekreacyjne i boiska sportowe dla mieszkańców.

Infrastruktura

Stawiamy sobie za cel realizację nowych ciągów komunikacyjnych. Najwyższy priorytet otrzymują drogi odciążające ul. Ludźmierską, w szczególności realizacja połączenia ul. Bohaterów Tobruku z Zakopianką oraz przygotowanie dokumentacji i uzyskanie pozwolenia na budowę dla drogi łączącej okolice dworca PKP z Zakopianką.

Stworzymy bezpłatne parkingi wielkopowierzchniowe zlokalizowane blisko centrum Miasta

Edukacja

Zorganizujemy świetlice dla oddziałów przedszkolnych oraz świetlice profilaktyczno – wychowawcze.

Każde dziecko powinno posiąść umiejętność pływania. Wprowadzimy system nauki pływania dla 4-toklasistów w ramach lekcji wychowania fizycznego.

Zdrowe dzieci to nasz największy kapitał. Rozbudujemy infrastrukturę sportową przy szkołach.

----
Po prezentacji programu kandydatka na stanowisko burmistrza Miasta odpowiadała na pytania dziennikarzy.

"Powołamy, wdrożymy, zorganizujemy, stworzymy"...- ten program brzmi jak zobowiązanie. Widoczna jest w nim duża pewność siebie.

- Bardzo szczegółowo przeszliśmy przez każdy z tych punktów naszego programu. One nie znalazły się tam przypadkowo. Przeanalizowany został każdy szczegół tego - jak to zostało powiedziane - zobowiązania. I takie zobowiązanie na siebie przyjmujemy, w pełni świadomi, że zostaniemy przez wyborców i mieszkańców naszego miasta z tego rozliczeni. Z absolutną pewnością przystąpimy do realizacji tych zadań.

Skoro starannie dobrane zostały sformułowania, to jak rozumieć słowa:"stworzymy możliwość budowy kompleksu sportowego z halą lodową". Tylko "możliwość"? Brzmi to jakby udział Miasta był w tym przedsięwzięciu marginalny. I technicznie i finansowo.

- Środki z zewnątrz będą najmilej widzianą formą zdobycia pieniędzy na to przedsięwzięcie, ale na pewno środki z budżetu miasta będą w tym celu wykorzystane. Co jest najistotniejsze, to stworzenie tego kompleksu w miejscu, gdzie już istnieje. Głownie z tego powodu, że tam nie będziemy musieli uzyskiwać zgód, które będą niezbędne do stworzenia tego obiektu. Na tym terenie Miasto posiada 3,5 hektara gruntu, który możemy wykorzystać do budowy tego kompleksu. A to zadanie etapowane. Pierwszy etap to wybudowanie nowej hali lodowej tuż obok tej istniejącej, drugim etapem będzie modernizacja starego obiektu, który będzie wykorzystywany do celów treningowych. Ta modernizacja będzie miała na celu utworzenie przestrzeni pod działalność komercyjną. A potem - kolejne etapy zaplanowane do realizacji, w oparciu o poszerzenie powierzchni w okolicy całej tej strefy.

Czy ten teren nadaje się pod tego rodzaju zabudowę?

- Sprawdziliśmy to u doskonałych architektów. Ich jednoznaczne stwierdzenie brzmi :"jak najbardziej tak". Wpisujemy się tu w tradycję, bo ten obiekt i ta lokalizacja bezwzględnie kojarzy się z naszą tradycją hokejową i wykorzystujemy przestrzeń, którą już posiadamy i nie musimy o nią walczyć.

Hasło "otwarcie na Gorce" padało już wcześniej, ale się nie urealniło. Czy te wasze ambitne zamierzenia zostały poprzedzone rozeznaniem sytuacji własnościowej terenów? Nawet wspomniana trasa Single Track we fragmencie niemożliwa była do poprowadzenia ze względu na protesty właścicieli.

- To nie będzie łatwy temat. Nawet do zrobienia w trakcie pięcioletniej kadencji. /.../ Naszym zadaniem jest zrobienie absolutnie wszystkiego, by cały ruch turystyczny puścić od strony Nowego Targu. Jesteśmy do tego doskonale przygotowani jeśli chodzi o Kowaniec i naszym zadaniem będzie udrożnić ruch turystyczny. Jeżeli przewiduje się, że z planowanej Ścieżki w Koronach Drzew rocznie korzystać będzie ok. 500 tysięcy ludzi to naszym zadaniem jest "przechwycenie" przynajmniej 60 procent z nich - dostępnością komunikacyjną i stworzeniem takiego programu rozwoju, żeby nasi mieszkańcy i inwestorzy mogli na tym skorzystać.

Padła zapowiedź budowy bezpłatnych dużych parkingów blisko centrum. Gdzie?

- Mamy dwie lokalizacje. Jedna to Ibisor, co jest połączone z naszą koncepcją rozbudowy hali lodowej. Tam są tereny przeznaczone właśnie na parking i to jest doskonałe miejsce, by się otworzyć na Nowy Targ, na miasto, na park, na lodowisko. W momencie jak już powstanie zakopianka w nowym trakcie to otworzy się wjazd na ulicę Kolejową, czyli tutaj się nam stwarza otwarta przestrzeń i to będzie pierwsze miejsce parkingowe z którego będzie można korzystać. Drugiem miejscem jest teren starej targowicy, czyli os. Bereki. To teren miejski i tam byśmy widzieli zlokalizowanie takiego wielkopowierzchniowego parkingu.

Proszę rozwinąć hasło "strefa rękodzieła".

- Nasz region wyróżnia się góralskością, naszymi specyficznymi produktami regionalnymi typu koszule, kierpce, chustki, korale, kożuchy i oscypki - a nie mamy takiego miejsca, gdzie turysta mógłby dokonać zakupu tego rodzaju produktu. Oczywiście te artykuły są w różnych miejscach, ale nie ma jednego konkretnego, które można komuś z zewnątrz wskazać. W związku z tym, chcielibyśmy stworzyć coś na wzór Sukiennic w Krakowie, taki mini pasaż, który w piękny sposób by to wszystko eksponował. Lokalizacji nie chciałabym na razie zdradzać.

Jak ocenia Pani pomysł z wykorzystaniem w Nowym Targu źródeł geotermalnych?

- Jestem zwolenniczką tego pomysłu, ale tutaj jest nam potrzebny dobry plan, który by nie kolidował się ze źródłami ekologicznymi, które są już w Nowym Targu, czyli z siecią gazową.

Kwestia zdobycia pieniędzy na termomodernizację domów. Mieszkańcy chcieli wymieniać "kopciuchy" na lepsze kotły, ale warunek termomodernizacji domów był zaporą, bo ludzie nie mają pieniędzy na remonty.

- Tu nam się otwiera wspaniała droga. We wrześniu ogłoszony został projekt rządowy "Czyste powietrze" dedykowany bezpośrednio do użytkownika. Nasze państwo przeznacza na to 103 miliardy zł. Poświęcimy na to bardzo dużo czasu, by uświadamiać i zachęcać mieszkańców do skorzystania z tego projektu. Będziemy chcieli stworzyć jednostkę organizacyjną, która będzie edukować, zachęcać, wypełniać wnioski i pomagać mieszkańcom. A jest z czego korzystać, bo to dofinansowanie jest od 7 do 53 tys. zł i warunkiem nie jest wymiana kotła. Można przeprowadzić samą termomodernizację budynku. To program rządowy, a naszą inicjatywą jest, by włączyć w to lokalnych przedsiębiorców, by mieszkańcy mogli liczyć przy współpracy z nimi - na rabaty przy wymianie okien, czy elewacji. By to było absolutnie wspólne przedsięwzięcie.

Co Panią skłoniło do startu w tych wyborach?

- Chęć zrobienia czegoś dobrego. Chcę wykorzystać swoje doświadczenie zawodowe, biznesowe. Nasze miasto potrzebuje biznesowego gospodarza. Mam doświadczenie w zarządzaniu ludźmi. Uważam, że aby zarządzać miastem nie trzeba się znać na wszystkim i być alfa i omegą. Trzeba mieć w swoim gronie specjalistów i umiejętnie wykorzystać ich wiedzę i umiejętności. Robiłam to przez 30 lat i to na niezłym poziomie. I tę wiedzę chciałabym wykorzystać. Poza tym moja "sportowa" kariera też mi pokazała, że niełatwo mnie czymś zniechęcić. Jeśli mam cel, to zwykle go realizuję. Łatwo się nie poddaję. Jestem dosyć mocnym zawodnikiem.

Czasem atut może okazać się obciążeniem. Jest Pani kojarzona z jedną dyscypliną sportu - hokejem. Co z pozostałymi?

- Bardzo wyraźnie zaznaczone mamy w programie przygotowanie Strategii Sportu dla naszego miasta. Sport jest czymś, co na prawdę kocham i każdy rodzaj sportu będziemy wspierać. Strategia ukierunkowana będzie na sport indywidualny, zawodowy, masowy, czy rekreację. Jestem zwolenniczką każdego rodzaju sportu, a hokej pojawia się w naszym programie w aspekcie tradycji, czyli powstania obiektu sportowo-rekreacyjnego, bo to dla naszego miasta jest ważne. Nie da się od tego uciec, to 90 lat tradycji i pięknych emocji, które towarzyszą naszemu miastu i będziemy go wspierać.

W programie zabrakło hasła "kultura". Czy to znaczy, że jest ona traktowana przez komitet marginalnie?

- Absolutnie nie. W kwestii kultury wspiera nas mocno Aneta Knap, nasza kandydatka na radną.

Kogo Pani wskaże jako swoich potencjalnych zastępców?

- Zastępców mam wytypowanych. Na pewno będzie ich dwóch, ale na podawanie nazwisk jest za wcześnie.

----
Podczas dzisiejszego spotkania zaprezentowali zostali kandydaci KWW Razem Nowy Targ:

Okręg nr 1
1. Michał Glonek
2. Jolanta Bakalarz
3. Krzysztof Batkiewicz
4. Michał Krasiński
5. Artur Kret
6. Piotr Możdżeń
7. Magdalena Węgrzyn
8. Ewelina Ślusarska

Okręg nr 2
1. Agata Michalska
2. Andrzej Rajski
3. Krzysztof Jakobiszyn
4. Jacek Zientara
5. Magdalena Dyka
6. Maciej Pajerski
7. Zofia Haas
8. Jolanta Zborowska
9. Monika Majkowska
10. Józef Knap

Okręg nr 3
1. Bartłomiej Garbacz
2. Maria Sendrowicz
3. Szymon Fatla
4. Artur Kułakowski
5. Aneta Knap
6. Ewa Bajer
7. Zbigniew Kudela
8. Paulina Puławska
9. Jerzy Pohrebny

not. Sabina Palka, zdj. Michał Adamowski

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 20.09.2018 22:50