Ceny ciepła w Nowym Targu - utrzymane

NOWY TARG. - W tygodniu przed końcem roku otrzymaliśmy oficjalnie zatwierdzoną taryfę na ciepło na rok 2019. Zgodnie z nią, średnia cena ciepła nie wzrośnie, a wręcz spadnie. Niewiele, bo o ok. pół procenta, ale jednak. Ogólnie rzecz biorąc, oznacza to utrzymanie poziomu cen, jakie mieliśmy w 2018 roku - mówi prezes MPEC Grzegorz Ratter.
Szczegółowa taryfa jest na stronie internetowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Na pytanie, jak zakończył się dla spółki rok 2018, prezes odpowiada: - Możemy się pochwalić pierwszymi przyłączami indywidualnymi. Generalnie te osoby są zadowolone. Wiem, bo takie sygnały odbieramy od nich. Obecnie ok. 150 osób jest zainteresowanych podłączeniem do sieci miejskiej. Większości z nich wydano już warunki przyłączenia do sieci .podpisała warunki umowy. W tym roku planujemy podłączyć 76 obiektów - to w większości są domy prywatne.

- Są przypadki, że mieszkańcy decydowali się wstępnie na inne źródła ciepła. Sprzedawcy energii elektrycznej i gazu ziemnego pomagają nam i nie przenoszą na klientów indywidualnych kosztów związanych z odstępstwem od umowy - mówi Paweł Żukowski. Dyrektor Techniczny MPEC dodaje: - Przy tych wszystkich podwyżkach, utrzymanie ceny oferowanej przez nas energii było trudne. Od tego roku ceny koszt energii elektrycznej nam wzrósł dla nas o ponad 50 procent.

Jak mówią szefowie MPEC - zdarzają się sytuacje, iż drobni przedsiębiorcy zgłaszają się do spółki, chcąc zostać klientem MPEC. Cena gazu poszła dramatycznie w górę i oferta Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej jest dla nich korzystna.

Mapa Miasta z zaznaczonymi budynkami, które są, lub będą w przyszłości zaopatrywane w ciepło przez miejską spółkę powoli się zmienia. - W 2019 roku będziemy przyłączać nowe bloki na Polanie Szaflarskiej. Osiedla mieszkaniowe w większości już są podłączone. Właśnie rozstrzygnęliśmy dwa przetargi, w tym - na roboty na ulicy Na Równi - wymienia prezes Ratter.

Nowotarski MPEC jest inicjatorem zorganizowania za kilka miesięcy, w Mieście przez Izbę Ciepłowniczą - konferencji naukowo-technicznej. Weźmie w niej udział około 40 spółek zajmujących się dostawą ciepła z okręgu południowo-wschodniego, czyli 1/3 Polski. W ramach konferencji zaplanowany jest panel dyskusyjny pod hasłem "Czym ogrzewać Podhale". To będzie okazja, by porozmawiać z fachowcami na temat możliwości jakie mają mieszkańcy naszego regionu, ale też przewidziano poważną dyskusję na temat faktycznych działań dotyczących ochrony powietrza.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 04.01.2019 12:16