Discovery Channel w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu

Sale ekspozycyjne Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu przez jeden dzień były plenerem filmu dokumentalnego realizowanego przez Kanał Discovery Channel. W Nowym Targu i szerzej na Podhalu realizowany był bowiem kolejny odcinek cyklu historycznego „Tropicielki rodzinnych historii”.
Cykl porusza barwne historie ludzi, którzy postanowili poznać kim byli ich przodkowie. Pomagają im w tym Karolina i Kinga - historyczki i genealożki oraz tytułowe "Tropicielki".

Odcinek realizowany w Nowym Targu poświęcony był poszukiwaniu przodków Polaka mieszkającego na stałe w USA, a pochodzącego ze Starego Bystrego na Podhalu. W filmie obok wątku rodzinnego poruszone został m.in. kwestie związane z emigracją zarobkową górali na przełomie XIX i XX wieku, głównie do Stanów Zjednoczonych i Kanady. O przyczynach jakie leżały u podstaw niejednokrotnie dramatycznych decyzji opuszczenia ojcowizny ale również skutkach społecznych wyjazdu za przysłowiowym chlebem, opowiadał Robert Kowalski, kierownik Muzeum Podhalańskiego.

Nie po raz pierwszy Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu uczestniczy w produkcji filmów dokumentalnych, realizowanych przez m.in. TVP Historia, Kanał Discovery czy TVN Historia.

Źródło: Muzeum Podhalańskie, oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 08.01.2019 10:46