Wspólna akcja nowotarskich policjantów, funkcjonariuszy SOK i PKP PLK

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu wraz za Strażą Ochrony Kolei i przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe przeprowadzili działania prewencyjne w rejonie przejazdu kolejowego w Szaflarach.
W ubiegłym roku na przejeździe kolejowym na granicy Nowego Targu i Szaflar doszło do tragicznego zdarzenia, w którym zginęła młoda dziewczyna w trakcie egzaminu na prawo jazdy. Kilka dni później dwie nastolatki urządziły sobie bardzo niebezpieczną zabawę polegającą na przebieganiu przez torowisko bezpośrednio przed nadjeżdżającym pociągiem.

- Podczas wspólnej akcji prewencyjnej funkcjonariusze zwracali uwagę na prawidłowe zachowanie się w rejonie przejazdu kolejowego i stosowanie się zarówno przez pieszych, jak i kierujących do znaków i sygnałów drogowych. Najczęstszymi przyczynami zdarzeń na przejazdach kolejowych jest niestosowanie się kierujących do znaku B-20 STOP, wjeżdżanie na przejazd kolejowy pomimo zbliżającego się pociągu, albo w sytuacji kiedy po drugiej stronie nie ma już możliwości kontynuowania jazdy lub wjeżdżanie na przejazd, kiedy półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie. Takie zachowania są szczególnie niebezpieczne, ponieważ w każdej chwili może nadjechać pociąg, a kierujący nie ma możliwości odpowiednio szybko zjechać z torowiska - tłumaczy mł. asp. Dorota Garbacz z KPP w Nowym Targu.

Przekazywane przez funkcjonariuszy ulotki zawierają informacje dotyczące zachowania się min. w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe zarządzane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostały oznaczone żółtymi naklejkami, na których umieszczone są trzy ważne numery: numer identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 i numery awaryjne do zespołów technicznych. W momencie zagrożenia należy zadzwonić na numer 112 i podać z naklejki numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu operatorzy numeru i kolejarze mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. W przypadku usterki niezagrażającej życiu należy dzwonić na numery służb technicznych. Tematy związane z zagrożeniami wynikającymi z zabaw w rejonie torowiska, chodzenia po torowisku, przechodzenia w miejscach do tego nieprzeznaczonych oraz przy opuszczonych zaporach poruszane są również podczas spotkań profilaktycznych w szkołach.

Kolejna akcja w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych na terenie powiatu nowotarskiego zaplanowana jest na poniedziałek, 11 lutego w Rabce-Zdroju.

s/ zdj. KPP w Nowym Targu

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 10.02.2019 19:26