Projektują sieć geotermalną na terenie gminy Szaflary

Nabierają kształtu przygotowania do budowy sieci geotermalnej, która doprowadzi ciepłą wodę z głębi ziemi do kilku miejscowości gminy Szaflary i Nowego Targu.
Od jesieni ub. r. trwa projektowanie sieci ciepłowniczej, którą w przyszłości popłynie ciepła woda z Ciepłowni Geotermalnej w Szaflarach - Bańskiej Niżnej przez Szaflary do kotłowni przy ul. Szaflarskiej w Nowym Targu, a stąd do mieszkań nowotarżan. Niebawem rozpoczną się natomiast prace projektowe dla budowy sieci, która z głównej magistrali biegnącej do Nowego Targu rozprowadzi ciepłą wodę po gminie Szaflary. Tamtejszy urząd gminy ogłosił przetarg na wybór firmy, która się tym zajmie. Sieć ma prowadzić do Boru, Szaflar, Bańskiej Niżnej i Zaskala.

Przypomnijmy, iż od kilku miesięcy na terenie gminy Szaflary trwają badania geofizyczne - sejsmiczne i magnetotelluryczne - której mają wskazać miejsce, gdzie znajdują się zasobne w wodę źródła geotermalne. Geologiczna mapa 3D pozwoli wskazać miejsce, w którym rozpocznie się odwiert. Na jego wykonanie gmina Szaflary dostała 45 milionów złotych dotacji.

- Badania wskażą nam najkorzystniejsze miejsce do wiercenia. Wiemy, że zasoby są duże. Wiemy z prawdopodobieństwem sięgającym 100%, że woda jest. Chcemy tylko wiedzieć, w którym miejscu wiercić - wyjaśnia wójt gminy Rafał Szkaradziński.

Wyniki badań mają być znane na wiosnę. Prace wiertnicze mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 20.02.2019 16:12