Miasto przygotowuje się do obchodów jubileuszu pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny

NOWY TARG. Od kilku tygodni posiedzenia miejskiej Komisji Oświaty i Kultury poświęcane są sprawie obchodów Jubileuszu 40-lecia wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu.
Polska była krajem najczęściej odwiedzanym przez Jana Pawła II. W czasie prawie 27-letniego pontyfikatu papież odwiedził ojczyznę dziewięć razy. Pierwsza pielgrzymka miała miejsce w dniach 2 - 10 czerwca 1979 r., przebiegała pod hasłem "Gaude Mater Polonia" ( Ciesz się, Matko Polsko). Jej celem był udział papieża w obchodach 900. rocznicy śmierci św. Stanisława – patrona Polski. Ojciec Święty odwiedził wówczas: Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ.

- To robocze posiedzenia służące temu, by zebrać pomysły. Chcemy pobudzić ducha i skłonić mieszkańców do refleksji. Mia już 40 lat. Rosną pokolenia, które nie znają czasów i nauki Jana Pawła II, warto je przypomnieć, odświeżyć. Jako Miasto Papieskie jesteśmy do tego zobowiązani, ale sami - jako miasto - nie zdołamy tego zrobić - mówi burmistrz Grzegorz Watycha, podczas spotkania radnych z komisji kultury, na które zaproszono proboszczów wszystkich nowotarskich parafii, dyrektorów szkół podstawowych, przedstawicieli chórów, Związku Podhalan, zespołów regionalnych, MBP i MOK.


Główne obchody jubileuszu zaplanowano na niedzielę 9 czerwca br.

- Z wielkim zaangażowaniem podchodzimy do obchodów rocznicy - zapewnia Katarzyna Put, naczelnik Wydziału Promocji i przypomina o zaczętym jeszcze w 2017 roku projekcie Gminy Miasto Nowy Targ i Miasta Kieżmark "Wędrówka śladami historii, kultury i tradycji pogranicza polsko - słowackiego Nowy Targ - Kieżmark". Pozyskano ok. 300 tysięcy złotych - części tych pieniędzy przeznaczona będzie na ulotkę ukazującą miejsca związane z Janem Pawłem II (zdjęcia zrobił Robert Szcząchor). Na przełomie kwietnia i maja zaplanowana jest w MOK promocja książki "Nowotarskie krajobrazy z Janem Pawłem II".

- Na zorganizowany przez nas konkurs "Moje spotkania z Janem Pawłem II" nadesłano ponad 50 fotografii. Spośród nich wybrano te, które znajdą się w książce - tłumaczy naczelnik Put.

Przygotowano także film, którego promocję przewidziano na 9 czerwca.

Oba nowotarskie chóry - Gorce i Echo Gorczańskie prócz tego, że przygotowują się wspólnego występu - także samodzielnie realizuję projekty związane z papieżem-Polakiem. To m.in. Wieczór Cecyliański połączony z warsztatami tematycznymi oraz koncert kolęd.

W niedzielę 9 czerwca na Rynku o godzinie 9.00 rozpocznie się msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Tego dnia na Rynku wystąpi także Armia Janosika, a po południu - koncerty - m in. Orkiestry Beethovenowskiej i artystów Piwnicy Pod Baranami. Zaprezentowana zostanie "Kantata dla papieża" Edwarda Zawilińskiiego. Kompozytor ma osobiście poprowadzić orkiestrę. Pojawią się także zespoły z Nowego Targu oraz Podhala.

W tym dniu Rynek będzie wyłączony z ruchu. Na telebimie wyświetlane będą archiwalne filmy i materiały sprzed 40 lat. Dziekan dekanatu nowotarskiego ks. Stanisław Strojek zaproponował, by wyemitować całe przemówienie papież, wygłoszone na nowotarskim lotnisku w czerwcu 79 roku.


- Zastanawialiśmy się, czy główne uroczystości zorganizować na lotnisku, czy na Rynku. Wybrano Rynek, ale o samym lotnisku też pamiętamy - mówi Waldemar Wojtaszek. Wiceburmistrz zapowiada remont terenu wokół pomnika papieża, poprawę drogi dojazdowej oraz postawienie tablicy informującej o pobycie Jana Pawła II w tym miejscu.

Miejska Biblioteka Publiczna planuje organizację spotkania na temat twórczości literackiej Karola Wojtyły. Pojawi się także książka dotycząca medali Jana Pawła II. Tę publikację przygotowują parafie.

- Robimy wszystko, by te obchody były wyjątkowe - mówi dyrektor MOK Bolesław Bara.

Padła propozycja, by jubileusz nie ograniczył się tylko do jednego dnia, ale najlepiej - tygodnia. Marcin Kudasik obiecał, że zespół Śwarni przygotuje na sobotę, 8 czerwca spektakl.


Jubileusz ma mieć także wymiar duchowy. Księża uzgadniają program duszpasterski. - Kościołem centralnym będzie kościół pw. św. Jana Pawła II. Odbędą się pielgrzymki z poszczególnych parafii do kościoła przy ul. Szaflarskiej. Każda parafia będzie miała "swój dzień".

Krzysztof Kuranda zaproponował, by w czerwcu w pełni udostępnić Muzeum Podhalańskie dla wszystkich chętnych, chcących obejrzeć stałe wystawy papieskie.

- Wtedy, to spotkanie na lotnisku było nie tylko dla naszej diecezji, ale i innych Proponuję, by rozszerzyć obchody jubileuszu na całe Podhale, Spisz i Orawę, by zaprosić wszystkich, żeby o żadnej wsi nie zapomnieć. I zachęcić ludzi, żeby przyszli w strojach regionalnych - proponuje ks. Mieczysław Łukaszczyk.

- Mierzmy siły na zamiary. Możemy zrobić rzeczy nieprawdopodobne, ale za wszystko trzeba będzie zapłacić, a koszty są olbrzymie - przestrzega dyrektor MOK.

Uczestnicy spotkania apelują, by "w Nowym Targu pojawiło się morze flag. Nie tylko na głównych ulicach miasta, ale wszędzie". A także, by mieszkańcy ozdobili swoje domy - szczególnie okna wizerunkami papieża-Polaka.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 25.02.2019 21:09