Nowy Targ znalazł się w strefie ZONE

Dziewięć gmin w tym - Nowy Targ, objętych zostało ministerialnym programem niskiej emisji. ZONE, czyli "Zintegrowany system wsparcia polityk i programów Ograniczenia Niskiej Emisji" ma być skutecznym instrumentem do walki ze smogiem. Dzięki systemowi inwentaryzacji źródeł niskiej emisji - można będzie wskazać piece do wymiany i zaplanować rozwój sieci gazowej i ciepłowniczej.
Pilotażem zostało objętych tylko 9 gmin w Polsce: Opoczno, Mszana Dolna, Miasto Nowy Targ, Skała, Karczew, Ustroń, Zabrze (aglomeracja), Targówek dzielnica (Warszawa), Skawina. W tych gminach wprowadzony zostanie prototyp systemu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji w budynkach, wykonane będą pomiary emisji do powietrza z indywidualnych źródeł ciepła, prowadzone będą pomiary i modelowanie jakości powietrza oraz badania spirometryczne wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie.

Jak podkreśla Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologi - "to właśnie zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstw domowych, które ogrzewane są przez spalanie niskiej jakości paliw są główną przyczyną występowania smogu w Polsce".

- Poprzez projekt ZONE chcemy dać samorządom narzędzie do monitorowania przyczyn powstawania smogu, żeby mogły wydawać swoje środki dokładnie tam gdzie jest to potrzebne. Pilotaż pozwoli sprawdzić system przed wprowadzenie go na szerszą skalę - zaznacza Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. programu Czyste Powietrze.

Podstawy prawne są już stworzone, bowiem samorządy wojewódzkie przyjęły uchwały antysmogowe. Jest też rozporządzenie w sprawie jakości sprzedawanego węgla, a Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zachęcają do udziału w projekcie "Czyste Powietrze". Teraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podpisało z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę na dofinansowanie projektu "Zintegrowany system wsparcia polityk i programów Ograniczenia Niskiej Emisji". Podpisanie porozumień z gminami to kolejny etap realizacji projektu ZONE, który umożliwi zinwentaryzowanie źródeł ciepła. Pozwoli to gminom na zaplanowanie działań zmierzających do poprawy jakości powietrza na ich terenie.

Głównym celem ZONE jest przygotowanie, przetestowanie i pilotażowe wdrożenie elektronicznego systemu inwentaryzacji źródeł niskiej emisji wraz z bazą danych i narzędziami do analizy tych danych. Pozwoli to na zlokalizowanie urządzenia do wymiany i zaplanowanie dalszego rozwoju sieci gazowej i ciepłowniczej - informuje Departament Komunikacji MPiT.

Centralna baza danych o źródłach niskiej emisji, czyli wiedza o domowych piecach ma być gotowa jeszcze w tym roku. Zawierać ma informacje o jakości ocieplenia budynków, o sieciach gazowniczych i ciepłowniczych, oraz o osobach uprawnionych do pomocy finansowej przy wymianie źródeł ogrzewania domów.

Liderem projektu ZONE jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, wspiera je Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla i Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 17.03.2019 10:31