Jarosław Gowin: "Oczekiwania płacowe środowiska nauczycielskiego są dla rządu nie do udźwignięcia"

Podczas wizyty w Nowym Targu minister nauki i szkolnictwa wyższego odniósł się do zapowiadanego na kwiecień strajku nauczycieli. - Nauczyciele na pewno zarabiają za mało, podobnie jak wiele innych grup zawodowych. Ale oczekiwania płacowe środowiska nauczycielskiego są dla rządu nie do udźwignięcia - mówił. Według prezesa ZNP za strajkiem opowiedziało się w Małopolsce 78 procent nauczycieli i związkowców.
Wicepremier przypomniał, że zarobki w strefie budżetowej od kilku lat były zamrożone i dopiero obecny rząd zaproponował nauczycielom podwyżki. - Ale ta "kołderka" jest, i jeszcze długo będzie za krótka. Mimo dynamicznego rozwoju naszego kraju, brakuje tej "kołderki". Jako rząd mamy obowiązek, żeby egzaminy uczniów się odbyły, żeby dzieci i młodzież były wyłączone z tego sporu - podsumował minister Gowin.

Jak zapowiedział ZNP ewentualny strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia i potrwa do odwołania.

Podczas niedzielnej konferencji prasowej prezes związkowców Sławomir Broniarz podał wyniki referendum organizowanego w szkołach i przedszkolach w całym kraju. W Małopolsce za akcją protestacyjną opowiedziało się 78 procent głosujących.

ZNP twierdzi, że podwyżki zapowiadane przez minister edukacji Annę Zalewską są zbyt niskie. MEN zaproponował wzrost płacy zasadniczej nauczycieli w tym roku - od 121 do 166 zł brutto, w zależności od stopnia awansu zawodowego. Działacze Związku Nauczycielstwa Polskiego domagają się zwiększenia o tysiąc zł tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. Forum Związków Zawodowych chce zwiększenia o tysiąc zł wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Z kolei Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność postuluje m. in. o podniesienia płac w oświacie - jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia tego roku i kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego, bez względu na stopień awansu zawodowego nauczyciela.

Termin zapowiedzianego protestu zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień i maj egzaminami: 10-12 kwietnia egzamin gimnazjalny, 15-17 kwietnia - egzamin ósmoklasisty, a 6 maja - rozpocząć się mają matury.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 31.03.2019 11:49