Wszy w szkołach

Uczniowie i przedszkolaki z podhalańskich szkół przynoszą do domu wszy. - Z początku byłam przerażona. Po rozmowach z moimi koleżankami okazało się, że nie powiedziałam im żadnej nowości, bo ich dzieci do domów też przynosiły wszy - mówi matka gimnazjalistki z Nowego Targu.
Nawet w XXI wieku ta choroba pasożytnicza, o której wielu z nas już zapomniało, daje o sobie znać. Coraz bardziej występowaniem wesz u swoich pociech zaniepokojeni są rodzice.

- Moja córka chodzi do gimnazjum. Ma długie włosy. Kiedyś robiłam jej warkocz i zobaczyłam, że ma ona wszy i gnidy – mówi mama gimnazjalistki z Nowego Targu. - Z początku byłam przerażona. Po rozmowach z moimi koleżankami okazało się, że nie powiedziałam im żadnej nowości, bo ich dzieci do domów też przynosiły wszy. W XXI wieku, gdzie utrzymanie higieny nie stwarza już ludziom żadnych problemów, wszy w szkołach, dla mnie było to niezrozumiałe.
Rodzice gimnazjalistki wszystkie niezbędne środki farmaceutyczne do walki z wszawicą zakupili w aptece.

Problem wszawicy doskonale znany jest sanepidowi. Co jakiś czas do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu zgłaszają się dyrektorzy szkół z informacją, że wśród ich podopiecznych panuje wszawica. Sanepid nic nie może jednak z tym zrobić. W 2008 roku wszawica została wykreślona z rejestru chorób zakaźnych.

- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu podobnie zresztą, jak inne w całej Polsce, nie ma możliwości kontroli i nadzoru w przypadku wykrycia tej choroby - mówi Jolanta Bakalarz, dyrektor nowotarskiego sanepidu. - Dodatkowym problemem jest to, że zwłaszcza w prywatnych placówkach oświatowych rodzice nie zgadzają się, aby dokonywano przeglądu głów ich dzieci.

Sanepidowi pozostaje zatem jedynie akcja uświadamiania szczególnie rodziców poprzez dyrektorów szkół i nauczycieli.
- Do szkół trafiają ulotki informacyjne, które posiadamy. Na naszej stronie internetowej można też zasięgnąć niezbędnych informacji - kontynuuje dyrektor Bakalarz.

Warto podkreślić, że wszawica może dotknąć każdego nie tylko dzieci ale także osób dorosłych. Możemy zarazić się nią w busie, w autobusie.

Jak zapobiegać? Sanepid radzi:

- dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolic karku, skroni, za uszami),
- staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów,
- podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych, upinaj lub związuj włosy dziecka,
- przypominaj dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej,
- uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką).

Jak leczyć wszawicę?

W przypadku zdiagnozowania wszawicy należy bezwzględnie leczyć nie tylko samego pacjenta, ale także obserwować i ewentualnie leczyć wszystkie osoby kontaktujące się blisko z pacjentem (rodzina). Do zwalczenia wszawicy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który skutecznie likwiduje pasożyty. Obecnie stosowane są preparaty w postaci lotionu, żelu, szamponu i/lub kremu, można je dostać w aptekach. W trakcie leczenia należy bezwzględnie przestrzegać zasad i zaleceń co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji. Po użyciu preparatu należy wyczesać włosy gęstym grzebieniem (zabieg ten usuwa martwe wszy oraz odklejone gnidy). Potem grzebień należy starannie oczyścić (można wykonać to przez zamrażanie lub zanurzenie we wrzącej wodzie).

Zastosowanie preparatu należy powtórzyć po 7-10 dniach. Specjalnym czynnościom poddane powinny być również rzeczy osobiste osoby zarażonej i osób z najbliższego otoczenia. Wszelkie ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki należy wygotować lub zniszczyć. Ubrania, pościel należy wyprać w temperaturze co najmniej 60°C (temp. 53.5°C zabija wszy i ich jaja) lub chemicznie i wyprasować żelazkiem z funkcją pary szczególnie przy szwach. Rzeczy, których nie można wyprać trzeba spryskać preparatem owadobójczym, a następnie szczelnie zamknąć na 10 dni w foliowym worku, następnie wyczyścić na sucho lub mokro. W pomieszczeniach należy odkurzyć podłogę i meble. Pluszowe zabawki wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku ok. 24-48 godzin.

Józef Słowik, źródło: PSS-E w Nowym Targu

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 03.04.2019 16:37