W Mieście powstać ma park wodny z basenami geotermalnymi

NOWY TARG. Do burmistrza wpłynął wniosek od inwestora, którym jest spółka AW INVEST, chcącego w Nowym Targu zbudować tzw. baseny termalne. Obiekt powstać ma poniżej nieuruchomionej nigdy ciepłowni miejskiej, po drugiej stronie zakopianki, nad brzegiem Białego Dunajca, na działce przylegającej do ostatniego odcinka ul. Szaflarskiej.
- Inwestor chce zrealizować - wzorem innych samorządów na Podhalu - tzw. baseny termalne, które cieszą się szalonym powodzeniem wśród turystów i mieszkańców. Przykładem są niedawno otworzone termy w Chochołowie, istniejące od lat w Bukowinie, Białce Tatrzańskiej, czy Szaflarach, które bardo dobrze się rozwijają. Lokalizacja tej inwestycji w Nowym Targu, z tego co wiem, dojrzewała już jakiś czas - mówi Wojciech Watycha.

Inwestorem jest Wiesław Wojas, który za kilka miesięcy zamierza otworzyć w Mieście hotel. Teraz wystąpił w imieniu spółki AW INVEST o zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, która ma mu umożliwić realizację parku wodnego z wodami geotermalnymi wraz z urządzeniami i infrastrukturą techniczną. Jak pisze inwestor: "planowane przedsięwzięcie będzie miało znaczenie strategiczne dla miasta, co przełoży się m. in. na wzrost aktywności gospodarczej, turystycznej, zapotrzebowania na usługi towarzyszące np. gastronomię, wzrost zapotrzebowania na miejsca noclegowe, czy miejsca pracy".

Jak tłumaczył radnym z Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju - naczelnik Wydziału Rozwoju i Urbanistyki - inwestorowi chodzi o obszar o powierzchni niespełna 4 hektarów, ale teren objęty proponowaną zmianą w pzg znacznie wykracza poza wnioskowany rejon, ponieważ "tego typu inwestycja będzie oddziaływać na tereny sąsiednie, wymaga wyznaczenia miejsc na dodatkową infrastrukturę - przykładowo - parkingi, bo to podstawowa kwestia dla tego rodzaju inwestycji". - Ale to będzie analizowane na etapie opracowania projektu zmiany planu zagospodarowania przestrzennego - mówił naczelnik Watycha.

- Granice terenów powodziowych zmieniły się kilka lat temu, stąd lokalizacja tej inwestycji będzie możliwa bliżej Dunajca. Myślę, że nie ma sensu mówić, jakie to będą korzyści dla miasta. Każdy radny to wie. Ta inwestycja ma dość strategiczny charakter dla Nowego Targu. Zobaczymy na ile uda się inwestorowi zrealizować ten pomysł. Teraz warunkiem, by tam cokolwiek można było zlokalizować, są odpowiednie korekty w planie miejscowym - podsumował Wojciech Watycha.

Radni z Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju 16 głosami "za", przy jednym wstrzymującym się - poparli wniosek dotyczący zmian. Ostateczna decyzja zapadnie podczas poniedziałkowej sesji.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 03.04.2019 22:30