Przyszedł konserwator i o przenosinach urzędu trzeba zapomnieć

Gmina Czarny Dunajec rezygnuje na razie z remontu budynku starego sądu przy ulicy Mościckiego i z pomysłu przeniesienia do niego urzędu gminy i biblioteki.
Gmina poważnie rozważała ten pomysł do czasu spotkania z konserwatorem zabytków. Czarnodunajecki urząd gnieździ się w obecnej siedzibie i szuka nowej. Podobne problemy ma biblioteka. Stąd pomysł, by przenieść i urząd, i bibliotekę do nieużywanego budynku starego sądu, tym bardziej, że biblioteka dostała dotację na remont i przystosowanie pomieszczeń sądu do swoich potrzeb. Budynkiem zainteresował się konserwator zabytków.

- Konserwator poinformował nas, że chce budynek sądowy wpisać do wojewódzkiego rejestru zabytków. To bardzo skomplikuje realizację zadań, które tam planowaliśmy - powiedział na sesji Rady Gminy Czarny Dunajec wójt Marcin Ratułowski. Wójt tłumaczył, że konserwator chce m.in. żeby pokryć budynek dachówką ceramiczną, zamiast blachą, postawił też inne wymagania, które znacznie podrożą koszt remontu budynku. Dlatego, jak dodał, gmina rezygnuje i z dotacji dla biblioteki i z przenosin urzędu. - Kwota dofinansowania to 2 mln zł i nie zaspakaja potrzeb gminy, bo ta inwestycja może kosztować gminę nawet 10 mln zł. 8 mln z budżetu gminy to dla nas za dużo. Gmina musiałaby wziąć kredyt, a ja to wolę przeznaczyć te pieniądze na kanalizację w Piekielniku - stwierdził, podkreślając, że kanalizacja Piekielnika jest priorytetem.

- Musimy trzymać się w ryzach, nie możemy popadać w huraoptymizm, że będziemy mieli piękny budynek, a inne zadania będą leżeć - dodał.

r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 05.04.2019 12:17