Gminie Nowy Targ po reformie oświaty zostaną dwa puste budynki po szkołach

Mieszkańcy Ludźmierza chcą, aby przenieść siedzibę miejscowej szkoły podstawowej do budynku gimnazjum. Ponad 60 procent ludźmierzan wyraziło w konsultacjach społecznych poparcie dla propozycji Urzędu Gminy Nowy Targ. Przenosiny - z jednego budynku do drugiego - czekają również na uczniów podstawówki w Krempachach.
Nie wiadomo jednak na razie, co gmina zrobi z opuszczonymi i wyremontowanymi kilka lat temu budynkami podstawówek, zarówno w Ludźmierzu, jak w Krempachach.

Konsultacje społeczne w Ludźmierzu odbywały się i drogą internetową, i w sposób tradycyjny, czyli za pomocą kart do głosowania. Na 2039 uprawnionych do głosowania wzięło w nich udział 347 osób.

- Większość mieszkańców, która wzięła udział w głosowaniu opowiedziała się za tym, aby szkołę podstawową przenieść do gimnazjum – mówi wójt Jan Smarduch. – Wzięto na pewno pod uwagę to, że w gimnazjum jest stołówka i obiekty sportowe.

Na razie nie wiadomo co gmina zrobi z budynkiem po podstawówce. Nie jest nim zainteresowane, ani nowotarskie starostwo, ani Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Trwają wstępne rozmowy ze szkołą rolniczą w Nowym Targu, która jest zainteresowana wynajęciem obiektu na najbliższe trzy-cztery lata.

Na pewno od 1 września przenosiny czekają uczniów SP w Krempachach. W tym przypadku zapadły już ostateczne decyzje. Tutaj również nowotarskiej gminie pozostanie obiekt po podstawówce. Mieszkańcy wioski już teraz zachęcają władze, aby obiekt został przeznaczony do dziennego pobytu seniorów. - Na pewno będziemy musieli szybko zastanowić się co zrobić z budynkami po tych podstawówkach, aby ich utrzymanie nie obciążało budżetu gminy – kończy wójt Smarduch.

Józef Słowik

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 16.04.2019 13:30