Mieszkańcy Tylmanowej chcą fotoradaru

Gmina Ochotnica Dolna czeka na decyzję Inspekcji Transportu Drogowego w sprawie zamontowania fotoradaru w Tylmanowej. Złożono również wniosek o dofinansowanie na inteligentne przejścia dla pieszych.
Podczas sesji Rady Gminy Ochotnica Dolna radny Tadeusz Hebda wnioskował o instalację fotoradaru w Tylmanowej na drodze wojewódzkiej nr 969. Jak twierdzi: „ze względu na przebieg drogi w regionie atrakcyjnym turystycznie, ilość pojazdów przemieszczających się trasą jest bardzo duża. Kierowcy swoim zachowaniem (bardzo szybką jazdą) stwarzają poważne zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, przez co mieszkańcy czują się zagrożeni, boją się o swoje życie i zdrowie”.

Nadmierna prędkość była przyczyną wielu niebezpiecznych wypadków na tej drodze, w wyniku których „wiele osób ucierpiało, a kilkanaście straciło życie. Strach o życie i zdrowie mieszkańców oraz gości przebywających w Tylmanowej towarzyszy nam codziennie, a urządzane przez kierowców rajdy tylko go potęgują” – można przeczytać w dalszej części wniosku.

– Sytuacja na drodze wojewódzkiej jest nam znana od dawna. Problem rozpoznany jest bardzo dobrze. W tej chwili to, co mogliśmy, zrobiliśmy. To znaczy, złożyliśmy wnioski o inteligentne przejścia dla pieszych, szczególnie w zagrożonych miejscach w Tylmanowej na tej drodze. Oczywiście prowadziłem rozmowy na temat montażu fotoradaru. Generalnie chodzi o pieniądze. Ta instytucja (Inspekcja Transportu Drogowego – przyp. red.) nie dysponuje wystarczającymi środkami. Kolejna kwestia jest taka, że wszystkie fotoradary są montowane po zasięgnięciu opinii o wypadkowości. Generalnie wszystko jest już w trakcie realizacji. Decyzja nie należy do nas, tylko do tej instytucji – odpowiedział wójt gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk.

ao/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 19.04.2019 12:38