Ks. Gulak: Są jeszcze prawi Polacy, którzy nawet życie oddadzą...

NOWY TARG. Padający deszcz sprawił, iż planowana w ogrodach kościoła św. Katarzyny msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona została w kościele. Nabożeństwu przewodniczył ks. prałat dr hab. Stanisław Gulak, rektor i profesor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.
On także wygłosił kazanie. A mówił tak: " Ks. Idzi Piasecki z diecezji płockiej z racji dzisiejszego święta snuje refleksję, której fragment chcę w tym miejscu przytoczyć: „Ewangelia mówi o Matce, która stała pod krzyżem. Królować to służyć Bogu. Gdy nie ma miejsca w Betlejem, dać Mu miejsce w swoim sercu. Gdy narodowe sprawy tak bardzo różnią, opowiedzieć się za blaskiem prawdy i ewangelią życia. Stanąć przy krzyżu, gdy jest wyśmiewany i wyrzucany. Stanąć z bolejącym sercem. Królestwo prześladowanych i prześladowane. Królowa na czasy zagrożeń ostatecznych, gdy wszystkie światła pogasną? Ona mówi: świątynia jest otwarta; szukajcie dobra, a nie zła. Monarchowie upadają, a krzyż stoi. Królowa Polski stoi pod krzyżem Zbawiciela. Jest Królową tych, którzy krzyża się nie wstydzą. Nie wstydzą się i nie zapierają się Boga. Są jeszcze prawi Polacy, którzy nawet życie oddadzą, bo są szaleńcami Niepokalanej. Oni są Jej królestwem. Dopóki choć jeden Polak powie Maryi: Totus Tuus, Maryja będzie Królową Polski. Bo nie ilość głosów się liczy, tylko prawda historii i wiary. A ta jest maryjna. Jest nad czym zadumać się, gdy się myśli o przyszłości”.


"Ale dzisiaj myślimy także o naszej przeszłości, dziś przypada bowiem 228 rocznica uchwalenia 3- Majowej Konstytucji. Pierwsza w Europie, a druga po amerykańskiej, ogłoszona w 1791 roku, w obecności króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zaczyna się wezwaniem imienia Boga w Trójcy Świętej jedynego i określa wiarę świętą rzymską katolicką jako religię napędową i panującą. Ale też w imię tej chrześcijańskiej wiary nakazuje kochać bliźnich naszych. Konstytucja zapewniała wszystkim ludziom jakiegokolwiek bądź wyznania pokój w wierze i opiekę rządową. We wstępie do ustawy zasadniczej napisano: „Uznając, że los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiącej obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, oraz chcąc na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy” - mówił kapłan.



W koncelebrze udział wzięło kilku księży, m. in. ks. Zbigniew Płachta, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny, a także proboszcz parafii pw. NSPJ ks. Stanisław Strojek i były proboszcz parafii św Katarzyny ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk.

Po mszy, uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek, gdzie pod tablicą pamiątkową złożono kwiaty.

opr.s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 03.05.2019 19:12