Eko-program dla Rabki-Zdroju

W siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa poświęcone programowi ochrony powietrza pt. „Pilotażowy program ograniczający niską emisję dla uzdrowiska Rabka-Zdrój”.
Informację na ten temat opracował i przedstawił ekodoradca Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju insp. Stanisław Kiersztyn. Jej celem było przekonanie władz rządowych, samorządowych oraz przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do konieczności powołania specjalnego Programu Dla Uzdrowisk, finansującego działania naprawcze związane z poprawą stanu powietrza. Jest to kontynuacja dyskusji o wprowadzeniu całkowitego zakazu stosowania paliw stałych w uzdrowiskowych strefach A i B, a w strefie C i na sołectwach – jak najszerszego wykorzystywania rozwiązań przyjętych dla stref A i B. Gmina Rabka-Zdrój stoi na stanowisku, że wprowadzi uchwałę antysmogową pod warunkiem pozyskania środków zewnętrznych dla mieszkańców na wymianę źródeł ciepła, docieplenie budynków, montaż odnawialnych źródeł energii, a nawet na programy osłonowe, dopłacające do paliw najbiedniejszym.

W posiedzeniu brali udział m.in. poseł Anna Paluch – wiceprzewodnicząca komisji, posłowie, wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, Marek Surmacz - zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Artur Michalski.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 14.05.2019 10:00