Rogoźnik: 17 i 19-latek zatrzymani za posiadanie narkotyków

Na stacji benzynowej w Rogoźniku policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców Orawy, którzy mieli przy sobie narkotyki.
W poniedziałek po godzinie 21 nowotarscy policjanci pojechali do Rogoźnika. Zgłoszenie mówiło o tym, że kierowca audi może być pod wpływem alkoholu. Samochód, o który chodziło, stał na stacji benzynowej. - Podczas kontroli okazało się, że kierowca audi 19-latek z gminy Jabłonka jest trzeźwy. W środku znajdował się również 17-letni pasażer z gminy Lipnica Wielka - mówi mł. asp. Dorota Garbacz, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. -

Podejrzenia u policjantów wzbudziło jednak ich zachowanie i zapach wydobywający się ze środka pojazdu. Kiedy 19-latek wysiadł z auta na jego siedzeniu policjanci zauważyli woreczek strunowy z marihuaną. Pod fotelem kierowcy znaleźli kolejny, we wnęce na radio dwa skręty, a w schowku fajkę wodną i młynek.

Początkowo kierowca twierdził, że narkotyki nie są jego i nie wie, jak się znalazły w samochodzie. Pasażer natomiast sam przekazał policjantom woreczek z niewielką ilością amfetaminy. Za posiadanie narkotyków obaj zostali zatrzymani i przewiezieni do nowotarskiej komendy. Podczas przeszukania kierowcy, w bieliźnie policjanci znaleźli kolejny woreczek z marihuaną (łącznie miał ponad 5 gramów). Pomimo że był trzeźwy istniało podejrzenie, że kierował samochodem pod wpływem narkotyków, dlatego została pobrana mu krew do badania.

W środę obaj usłyszeli zarzut posiadania środków odurzających, za co grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat, a w przypadku mniejszej wagi podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku. 17-latek pomimo niepełnoletności odpowiada tak jak osoba dorosła.

Jeżeli badanie krwi potwierdzą obecność narkotyków, 19-latek odpowie również za prowadzenie pojazdu pod wpływem środka odurzającego, za co grozi wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów i kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności .

- Wśród młodzieży mylne jest przekonanie, że posiadanie narkotyków tylko na własny użytek iw niewielkiej ilości jest dozwolone, a w Polsce zgodnie z prawem posiadanie nawet najmniejszej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych jest zabronione - dodaje mł. asp. Dorota Garbacz.

oprac. r/ KPP Nowy Targ

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 16.05.2019 15:14