1 lipca w Poroninie zacznie działać Straż Gminna

Na razie poszukiwany jest komendant. Jednego strażnika gmina już ma. Wraz z rozpoczęciem wakacji nadzorem nad utrzymywaniem porządku, ładu i dbałością o środowisko, zajmie się powołana właśnie decyzją Rady Gminy w Poroninie straż gminna.
Pomysł władz Poronina uzyskał już akceptację Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie. Jak wspominała podczas sesji Anita Żegleń, wójt gminy, samorząd nie do końca był zadowolony z dotychczasowej pracy strażników, którzy pracowali nie tylko na terenie poroniańskiej gminy, ale również Kościeliska. Jak twierdziła, głównym problemem była logistyka. W dodatku, po utworzeniu własnej jednostki, gmina jest w stanie zaoszczędzić nawet 30 tys. zł.

Gmina Poronin rozwiązała więc umowę z Kościeliskiem na wspólne prowadzenie straży gminnej. Do tej pory poroniańska gmina współfinansowała istnienie Straży Gminnej w Kościelisku. Rocznie na ten cel wydawano blisko 190 tys. złotych.

- Nie byliśmy do końca zadowolenie z pracy straży gminnej, która działała jednocześnie w Kościelisku i na terenie Poronina – mówi wójt Anita Żegleń. – To wiązało się przede wszystkimi z różnymi problemami logistycznymi. Straż gminna będzie funkcjonowała teraz w formule komendant i jeden strażnik gminny. Ten drugi przejdzie do nas z właśnie z wspólnej straży w Kościelisku. W utworzeniu nowej straży gminnej chodzi nam przede wszystkim o funkcjonalność strażników i efektywną pracę na naszym terenie.

Gmina znalazła już miejsce na siedzibę straży gminnej, teraz musi jeszcze zakupić samochód.

Józef Słowik

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 31.05.2019 19:00