Prezes nowotarskiego MPEC zapowiada "całkowite odejście od spalania węgla"

NOWY TARG. W sali obrad Urzędu Miasta odbyła się konferencja pt. "Problematyka ciepłownictwa powiatowego na przykładzie Podhala organizowana przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Spotkanie było częścią Ogólnopolskiej Konferencji Ekonomiczno-Technicznej. Do udziału w rozmowach zaproszono przedstawicieli 80 MPEC z całej Polski.
- Debata dotyczyła kilku spraw, między innymi dekarbonizacji ciepłownictwa, czyli w stu procentach odejścia od spalania węgla. Proces ten musi potrwa parę lat, ale zaczęliśmy go już w 2018 roku, podpisując umowę o dotację z NFOŚ na uzyskanie tego efektu ekologicznego. A nawet dwa lata wcześniej, w 2016 r. - podpisując umowę intencyjną na doprowadzenie ciepła geotermalnego z Bańskiej Niżnej. Tym chcieliśmy się podzielić z "bracią ciepłowniczą". W spotkaniu wzięli udział reprezentanci MPEC-ów z całego kraju - od Słupska do Zakopane. Chcieliśmy także skorzystać z możliwości przestawienia tej problematyki radnym nowotarskim i samorządowcom z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego. Niestety, samorządowcy nie dopisali - mówi prezes nowotarskiego MPEC Grzegorz Ratter.

Niemniej w debacie wziął udział wiceprezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski, prezes Izy Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Jacek Szymczak, wiceprezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Bogusław Regulski, zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Ryszard Listwan, Pierwszy Prezes Geotermii Podhalańskiej Piotr Długosz oraz wicedyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Pietrusiak.

Przedstawiono dwa referaty wprowadzające. Prezes MPEC w Nowym Targu przedstawił zarys zmian, które dokonały się na przestrzeni lat w spółce, przybliżył plany rozbudowy sieci ciepłowniczej MPEC-u w oparciu o odnawialne źródło energii.

Przypomnijmy, że w 2018 roku Gmina Szaflary otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (46 mln złotych) na rozwój ciepłownictwa systemowego, dzięki czemu może wykonać odwiert geotermalny, który docelowo pozwoli na doprowadzenie energii geotermalnej do Nowego Targu.

MPEC Nowy Targ w bliskiej perspektywie czasowej chce wprowadzić do swojej oferty m.in. ciepło geotermalne. Spółka w roku ubiegłym przyłączyła pierwszych klientów indywidualnych.

Podczas konferencji Wojciech Ignacok, prezes Zarządu Geotermii Podhalańskiej dokonał charakterystyki działalności spółki na przestrzeni ostatnich lat. Geotermia Podhalańska może pochwalić się sporym sukcesem, ponieważ ubiegły rok przyniósł jej największą ilość przyłączeń w liczbie stu dwudziestu. Jak mówił - "w samym Zakopanem w ciągu ostatnich 25 lat, dzięki Geotermii Podhalańskiej zaoszczędzono aż 265 tys. ton węgla z uwagi na fakt, że do produkcji ciepła wykorzystywana jest woda geotermalna, co jednocześnie spowodowało ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 533 tys. ton. To w sposób jednoznaczny wskazuje na pozytywny efekt ekologiczny tego typu produkcji ciepła".

Druga część konferencji stała się panelem dyskusyjnym, podczas którego podjęto między innymi problem zanieczyszczenia powietrza w Nowym Targu. Miasto uplasowało się na trzecim miejscu pod względem najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Polsce. Podkreślono, że stare piece pozaklasowe muszą zniknąć z małopolski do 2023 roku., a rząd jest gotowy by wspomóc finansowo na przykład wymianę tzw. kopciuchów i przejście na przyjazne środowisku ogrzewanie, oferując wsparcie przy pomocy dedykowanych programów środowiskowych nie tylko ze źródeł krajowego dofinansowania, ale także Unii Europejskiej m. in. program pod nazwą „Czyste powietrze”.

opr.s/ zdj. Zbigniew Krauzowicz

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 16.06.2019 19:50