Komendant Policji pod gradem pytań radnych

NOWY TARG. Podczas spotkania z radnymi, komendant i jego zastępca zaprezentowali podsumowanie pracy policji w ub. roku. Statystyki wykrywalności wykroczeń i przestępstw okazały się dla szefa nowotarskiej komendy, powodem do zadowolenia. - Mam nadzieję, że taki poziom zostanie utrzymamy, a może nawet będzie lepszy - stwierdził mł.insp. Grzegorz Wyskiel.
Obecny Komendant Powiatowy Policji w Nowym Targu swoje stanowisko objął niespełna 4 miesiące temu, dlatego omawianie poszczególnych zdarzeń oddał swojemu zastępcy. Kom. Zbigniew Zacher zaprezentował działanie nowotarskiej KPP, nieco więcej miejsca poświęcając profilaktyce, bo jak podkreślał "dobre wyniki świadczą o dobrej pracy funkcjonariuszy prewencji".

Policjanci podzielili Miasto na 4 części. 1 sektor to tzw. stare miasto osiedle Topolowe i Bereki, sektor 2. to tzw. nowe miasto, czyli osiedla mieszkaniowe, sektor 3. - os. Bór i Na Skarpie, a sektor 4. - Kowaniec i Niwa i rejony polan gorczańskich. Ilość zgłoszeń łamania prawa i poziom wykrywalności sprawców omówiony był na kanwie porównań występowania zdarzeń w poszczególnych sektorach i zestawienia ich z danymi z roku 2017.

Dobra praca poszczególnych wydziałów

Porównaniu poddano wykroczenia typu zakłócenie porządku, wybryki, nieobyczajne zachowania, umieszczenie w przestrzeni publicznej nieprzyzwoitych napisów czy rysunków, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, kradzieże, kradzieże z włamaniem, przestępstwa na szkodę osób starszych, czyli oszustwa metodą "na wnuczka", "na policjanta", wydarzenia drogowe - wypadki i kolizje, nietrzeźwi kierujący. Osobną kategorią stanowią przestępstwa kryminalne, czy uchylanie się od obowiązków alimentacyjnych, albo bójki, pobicia, rozboje, czy uszkodzenia mienia.

- Jeśli chodzi o wykrywalność przestępstw to jest ona na poziomie 75 procent i systematycznie ulega znaczącej poprawie. Mam nadzieję, że ten rok będzie na podobnym poziomie, a może i wyższym - mówił kom. Zbigniew Zacher. Przywołał przypadek brutalnego napadu na właściciela kantoru. - Dobra praca służb kryminalnych sprawiła, że sprawcy w całym składzie zostali ustaleni i zatrzymani.

KPP w Nowym Targu może się pochwalić tym, że tutejsi funkcjonariusze - sierż. Patryk Adamowski i sierż. Jerzy Monterian z Referatu Patrolowo-Interwencyjnego KPP w Nowym Targu zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej i drugie w klasyfikacji generalnej XXV Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji - Turniej Par Patrolowych "Patrol Roku". Służbę w Mieście pełni także jeden z najsilniejszych ludzi w kraju - strongman Stanisław Gąsienica Samek

Priorytet - jeszcze większa skuteczność funkcjonariuszy

- Priorytetem komendanta powiatowego na ten rok jest wzrost skuteczności Policji w zwalczaniu przestępstw uciążliwych społecznie, poprawa ruchu drogowego, bezpieczeństwa turystów, zwalczanie szeroko rozumianej przestępczości narkotykowej, z uwzględnieniem środków psychotropowych, czy tzw. dopalaczy - podsumował wice komendant.

Nawiązując do wątku "zachowań niepożądanych i uciążliwych społecznie", mł. insp. Grzegorz Wyskiel powiedział: - Staramy się, aby nasze miasto było bezpieczne. Co drugi przypadek kradzieży, czy uszkodzenia mienia jest wykrywany. Mamy więc bardzo dobre wyniki. Kradzież z włamaniem pozostawia na ofiarach duże piętno, ale nasza komenda wykrywa 85 procent sprawców. Co się tyczy uciążliwych zachowań - to dużą rolę odgrywa tu niewłaściwe parkowanie. Zarejestrowaliśmy prawie tysiąc tego rodzaju wykroczeń - mówił komendant.

Komentując wątek poszukiwania zaginionych osób, których było w zeszłym roku ponad 50, a odnaleziono ok. 40, komendant dodał: - Dla nas policjantów jest punktem honoru, by tych 12 osób odnaleźć. Bo dla rodziny ważny jest finał, żeby te sprawy zakończyć, żeby wiedzieć...

Radni zgłaszają problemy

Gdy nadeszła pora zadawania pytań i rozmów z komendantami - radni zarzucili policjantów swoim uwagami. A dotyczyły one wyścigów samochodowych w Rynku, zabaw motoryzacyjnych z cyklu "kto głośniej, kto szybciej, kto z większym piskiem opon...", uciążliwości związanych z motocyklami krosowymi. Pytano o możliwość przywrócenia w Rynku posterunku Policji, o możliwość zwiększenia ilości patroli weekendowych, o wolne etaty w policji, o to czy potrzeba nowotarskiej komendzie wsparcia w postaci zakupienia psów patrolowych, czy Policja korzysta z istniejącego w Mieście monitoringu, a także czy ... kontroluje swoją pocztę elektroniczną, bowiem skrzynka jest notorycznie "zapchana" i nie przyjmuje nowych zgłoszeń.

Na wszystkie pytania komendant Wyskiel odpowiadał uspokajająco "wiemy o tym", "znany jest nam ten problem".

Policja wie...

A mówił tak: - Znamy problem kubu ADHD, ale o jaki posterunek państwu chodzi? My to nazywamy komórką. Planujemy odtworzyć dwa posterunki policji , ale jeśli chodzi o Rynek to w chwili obecnej raczej będą to zwiększone patrole. Nie stać nas na komórkę, ale patrole będą. Proszę na nas liczyć. Wiemy o naszej "skrzynce" emaliowej. Znamy ten problem... Co się tyczy zatrudnienia w KPP, to mamy dwa wakaty. Borykamy się z problemem etatów, bo przychodzą do nas młodzi policjanci. Mamy takich 16. Odbywają oni szkolenia potem czeka ich adaptacja zawodowa. W tym czasie są dla nas "niedostępni". Mamy też 5 chorych funkcjonariuszy, cześć z nich nie wróci do służby. Stan personalny topnieje, ale oficjalnie etatowo mamy stan pełny i tylko dwa wakaty. Pytacie państwo o monitoring... tak, to narzędzie, którego nie da się przecenić, ale to kwestia rozmowy "na potem". Potrzebne będą dwa etaty do obsługi monitoringu. Ale trzeba też położyć na szali - co jest ważniejsze: obsługa monitoringu, czy patrol. Jednak temat jest do podjęcia, bo trzeba wykorzystać wszystko do poprawy bezpieczeństwa. Psy w służbie... w KPP mamy 5 psów patrolowo-tropiących. Podczas służby na meczach piłkarskich na przykład wystawiamy patrole z psem. Radzą sobie doskonale, widać, ze pies budzi respekt. Problem krosów to nie tylko lotnisko, ale w zasadzie całe miasto - wzdłuż brzegów Dunajca, ścieżki rowerowe. Dostrzegamy ten problem. Już kilka miesięcy temu przygotowaliśmy się to tego. Policjanci pełnią służbę na motocyklach i na kładach. Komenda ma dwa krosy, ale my je mamy zarejestrowane, a inni nie. Tym młodym ludziom poruszającym się na krosach brakuje umiejętności i rozsądku - a to mieszanka wybuchowa. Wiele już osób trafiło za swoje zachowania przed Sąd Rodzinny, a pozostałe, dorosłe poniosły i ponosić będą odpowiedzialność za wykroczenia. Mam nadzieję, że państwo zobaczycie nasze działania, to że one skutkuję.

Rynek "perełką"

- Liczę na udaną i owocną współpracę z pożytkiem dla mieszkańców. Ważne jest reagowanie policjantów. Przykładem jest Rynek, gdzie permanentnie dochodzi do naruszania porządku, brakuje mandatowania za parkowanie na zakazach, czy przejściach dla pieszych. Bardzo bym prosił, by pilnować porządku w centrum Nowego Targu. Tam jest strefa płatnego parkowania, sa parkingi, ale każdy chce wjechać jak najbliżej. Z naszej strony deklarujemy dalsze wsparcie, jak zajdzie potrzeba - zamawianie służb prewencji z Krakowa na sezon letni. Nie mamy Straży Miejskiej, dlatego miasto - w geście rekompensaty - jest zainteresowane dodatkowymi służbami, patrolami i deklarujemy dalsze wsparcie w zakupach - podsumował burmistrz Grzegorz Watycha.

- Dziękuję. Jesteśmy z panem burmistrzem w stałym kontakcie. Podjęliśmy już rozmowy na temat dodatkowych służb. Rynek jest dla nas perełką, o którą chcemy dbać i dbamy. Co się tyczy parkowania - dziennie 20 tego typu wykroczeń jest rejestrowanych, ale to musi potrwać, by nauczyć kierowców, i by zauważono że działania policjantów są skuteczne - zapewniał komendant Wyskiel.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 23.06.2019 20:31