Startuje budowa Podhalańskiego Centrum Kultury i Dziedzictwa Podhala (zdjęcia)

W Suchem odbyło się przekazanie przez Urząd Gminy w Poronienie terenu i placu pod budowę Podhalańskiego Centrum Kultury i Dziedzictwa Podhala. Wykonawcą robót jest firmą inżynieryjno-budowlaną „CHOMAR” J. Chowaniec S.j. Koszt prac to ok. 3,4 miliona złotych.
Projekt przewiduje zaprojektowanie i wykonanie prac budowlanych i konserwatorskich na terenie byłej Mineralnej Spółdzielni Pracy Poronin. W ramach inwestycji mają powstać dwa nowe budynki, z salą konferencyjną, sala ekspozycyjną i salą wielofunkcyjną. Zostaną one wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć i warsztatów rzemieślniczych. Zostanie także zagospodarowany teren wokół budynków.

Ważną częścią projektu jest uratowanie fresków Władysława Trebuni-Tutki. W tym celu zostanie zastosowana specjalistyczna metoda transferu malowideł ściennych. Zostaną one przeniesione do jednej z sal w nowym budynku. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec listopada 2020 roku.

W przekazaniu terenu wykonawcy uczestniczył właściciel przedsiębiorstwa „CHOMAR” i kierownik robót inż. Leszek Chowaniec, wójt Anita Żegleń, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie Anna Malacina-Karpiel, Jan Majerczyk – kierownik Referatu GPGiOŚ, Katarzyna Bafia – inspektor ds. pozyskiwania środków zewnętrznych i inspektor nadzoru inż. Marian Słowik-Sułkowski.

oprac. r/ UG Poronin

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 08.07.2019 15:44