Odwiert geotermalny głębszy niż planowano

Najgłębszy eksploatacyjny odwiert geotermalny w Polsce powstanie w Szaflarach. Będzie mieć ponad 7 km. "Pierwotnie planowany odwiert miał mieć 5,3 km głębokości, jednak w wyniku przeprowadzonych badań geofizycznych planowane jest jego pogłębienie" - czytamy w komunikacie UG Szaflary. - Będziemy musieli wykonać nowy projekt otworu wiertniczego. W dalszej kolejności będziemy zlecać wykonanie inwestycji - dodaje wójt Rafał Szkaradziński.
Wójt Szaflar zapowiedział, że inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku. Obecnie Gmina czeka na decyzję Głównego Geologa Kraju, o zatwierdzeniu lokalizacji i głębokości otworu geotermalnego, bowiem geolodzy znaleźli miejsce, w którym są lepsze parametry źródeł geotermalnych.

Na budowę odwiertu Gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości stu procent kosztów kwalifikowanych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 45 mln złotych. Wydobywana z niego woda może osiągać temperaturę nawet 200 st. Celsjusza i wystarczy do ogrzania Szaflar, Zaskala, Boru i Nowego Targu, a także do produkcji energii elektrycznej na potrzeby zakładu wydobywczego. Przyczyni się również do rozwoju turystycznego tej części Podhala.

W ramach projektu geotermalnego powstanie również sieć ciepłownicza na terenie gminy Szaflary i magistrala ciepłownicza do Nowego Targu, które są już projektowane.

Przewidywany czas uruchomienia ogrzewania geotermalnego to przełom 2022 i 2023 roku. Według informacji podanych przez Wojciecha Ignacoka, prezesa PCE Geotermia Podhalańska S.A., ciepło z odwiertu geotermalnego będzie w cenie porównywalnej do ogrzewania gazem czy innymi źródłami ciepła, a ponadto będzie bardziej ekologiczne i komfortowe dla użytkowników.


W zorganizowanej w Szaflarach konferencji udział wzięli, m.in. Anna Paluch Poseł na Sejm RP, Artur Michalski Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW, Grzegorz Watycha Burmistrz Miasta Nowego Targu, Grzegorz Ratter Prezes Zarządu MPEC Nowy Targ Sp. z o.o., Wojciech Ignacok Prezes Zarządu PEC Geotermia Podhalańska S.A., Robert Wójciak Wiceprezes Zarządu PEC Geotermia Podhalańska S.A., Piotr Długosz Przewodniczący Rady Nadzorczej PEC Geotermia Podhalańska S.A., Stanisław Wąsik Przewodniczący Rady Gminy Szaflary, Jacek Król Radny Rady Powiatu Nowotarskiego oraz Rafał Szkaradziński Wójt Gminy Szaflary w roli gospodarza.


UG Szaflary, opr.s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 22.09.2019 16:16