"Żubry" przemknęły przez Podhale (zdjęcia)

W minioną sobotę 80 rajdowych załóg przemierzało drogi Podhala rywalizując w ramach 53. edycji Rajdu Żubrów.
Bazą rajdu był Hotel Mercure Kasprowy w Zakopanem. Stamtąd kierowcy ruszyli w trasę, na której czekały na nich odcinki specjalne zlokalizowane w Pitoniówce, Knurowie, Nowej Białej i Kluszkowcach.

Formuła Rajdu Żubrów została w 1966 roku stworzona przez Sobiesława Zasadę, który w tamtym właśnie roku zdobył swoje pierwsze Mistrzostwo Europy. Postanowił w ramach podziękowania za udany sezon zorganizować zawody inne niż wszystkiej. Niecodzienna formuła zawodów jest swoistym hołdem, składanym przez zawodników rajdowych dla weteranów tego sportu – zarówno byłych zawodników, jak i działaczy automobilowych oraz szczególnie zasłużonych sympatyków sportu samochodowego.

Aktualnie organizacją Rajdu Żubrów zajmuje się Automobilklub Krakowski, który w ubiegłym roku obchodził 110-lecie swojej działalności.

Mimo że rajd ma charakter towarzyski, nie zabrakło sportowych emocji i wypadków - wszyscy jednak cali i zdrowi dotarli do mety.

W klasyfikacji generalnej triumfowali Sobiesław Zasada i Ewa Zasada, jadący Audi TT RS. Kolejne miejsca zajęli Adam Piskozub i Stanisław Postawka w Porsche 911 Turbo S oraz Marek Karczewski z Rafałem Ślęczką w Mitsubishi Lancer EVO.

W klasyfikacji OPEN zwyciężył "najszybszy góral", pochodzący w Szaflar Konrad Biela z pilotem Bogusławem Pokrywką jadący Mitsubishi Lancer EVO X.