Słowackie aspekty września 1939 r. na konferencji naukowej w Głogowie

W Muzeum archeologiczno-historycznym w Głogowie odbyło się konferencja naukowa zatytułowana „Między sąsiadami. Wojna obronna Rzeczypospolitej 1939”. Naukowe przedsięwzięcie miało charakter międzynarodowy.
W konferencji uczestniczyli między innymi goście z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Węgier m.in.: Irena Mikłaszewicz z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie, Józef Porzeczka z Uniwersytetu w Grodnie, prof. Bohdan Hud z lwowskiego Uniwersytetu Iwana Franki, Janos Tischler dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Spotkanie było niezwykle ciekawie, zwłaszcza dla tych, którzy interesują się historią. Konferencja była bowiem świetną okazją, aby dowiedzieć się między inny o tym, jakie były wojenne losy Polaków na Wileńszczyźnie, Grodzieńszczyźnie oraz w Galicji Wschodniej i na Wołyniu.

Wśród wielu znakomitych naukowców i badaczy, którzy prezentowali swoje referaty wystąpił także Robert Kowalski, kierownik Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, który od wielu lat podejmuje problematykę relacji polsko-słowackich oraz jest inicjatorem i organizator w Nowym Targu międzynarodowych spotkań badaczy dziejów państw Europy środkowo-wschodniej.

Podczas wspomnianej sesji naukowej wygłosił dwa referaty, pierwszy zatytułowany „Zapomniany agresor - działania armii słowackiej w Polsce we wrześniu 1939 r.”, oraz drugi pt. „Wojenna rzeczywistość na polskim Spiszu i Orawie pod okupacją słowacką w latach 1939-1944”. Obu wystąpieniom towarzyszył prezentacje multimedialne zawierające szereg mało znanych dokumentów, zdjęć i materiałów propagandowych, które wzmocniły przekaz wystąpień, a także pozwoliły zapoznać się uczestnikom sesji z mało zaznamy aspektem wojny obronnej 1939 r. oraz lat okupacji południowych kresów ówczesnej Rzeczypospolitej.

Zwieńczeniem konferencji „Między sąsiadami. Wojna obronna Rzeczypospolitej 1939 rok" był wernisaż wystawy „Węgierska dusza i wyobraźnia – rzeźby Layosa Gyorfi”, przygotowanej przy współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Rangę międzynawowej konferencji w Głogowie „Między sąsiadami. Wojna obronna Rzeczypospolitej w 1939 roku” podniósł niewątpliwie fakt, że objął ją swoim patronatem wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego – Jarosław Sellin.

mat. prasowy, opr.s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 25.10.2019 15:20