Wspominki w Kościelisku (zdjęcia)

KOŚCIELISKO. W Domu Ludowym zorganizowany został wieczór pamięci poświęcony Stanisławowi Nędzy-Kubińcowi w 43 rocznicę śmierci poety i działacza z Kościeliska. Wydarzenie wpisało się w obchody 100-lecia Związku Podhalan.
Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu na Pęksowym Brzysku w Zakopanem. Następnie w kościele parafialnym w Kościelisku odprawiona została msza św., po której uczestnicy udali się do Domu Ludowego w Kościelisku - którego inicjatorem budowy był między innymi wspominany Stanisław Nędza Kubiniec.

Wśród zaproszonych gości obecny był poseł na Sejm Andrzej Gut Mostowy, prezesi Związku Podhalan i jego oddziałów, księża - wśród nich kapelan Związku Podhalan ks.Władysław Zązel oraz władze gminy z wójtem Romanem Krupą na czele. Nie zabrakło też „Poloniarzy” i mieszkańców Gminy.

Stanisław Nędza Kubiniec, który urodził się w Kościelisku, zawsze był związany z tym miejscem. Był rolnikiem, rzemieślnikiem i lokalnym działaczem. Został szefem koła, a potem oddziału Związku Podhalan w Kościelisku. Był też posłem na Sejm, ale przede wszystkim był poetą. Debiutował w 1912 roku na łamach czasopisma „Cepy”. Napisał między innymi: Janosika”, „Posiady na Groniku”, czy „Mity Halnego”. W Kościelisku odbywa się do dnia dzisiejszego Międzygminny Konkurs Recytatorski jego imienia.

Poetę Nędzę-Kubińca wspominał Julian Kowalczyk ze Spisza, który od 1993 roku związany jest z Związkiem Podhalan. Dokumentuje to, co się dzieje w Związku, ale i na samym Spiszu. Publikuje i dokumentuje, między innymi wydając gazetę „Na Spiszu”.

Drugim z zaproszonych prelegentów był Franciszek Bachleda-Księdzularz, polityk i samorządowiec, senator III, IV i V kadencji, były burmistrz Gminy Tatrzańskiej. Były wydawca czasopisma Hale i Dziedziny jest wielbicielem i znawcą poezji Stanisława Nędzy Kubińca.

Na zakończenie wspominek kilka słów powiedział ks.Władysław. Zązel, który osobiście znał Stanisława. Dla posiadników zagrali i zatańczyli członkowie Szkolnego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Polany" im. Stanisława Nedzy-Kubińca.

pk/zdj. Piotr Korczak

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 08.11.2019 20:27