Radny apeluje o zainstalowanie kilku automatycznych stacji monitorowania jakości powietrza w Mieście

NOWY TARG. Podczas sesji Bartłomiej Garbacz złożył interpelację o zainstalowanie czujników mierzących poziom zanieczyszczenia w poszczególnych częściach miasta, a szczególnie jednej stacji obok kotłowni MPEC korzystającej z miału węglowego. Burmistrz odpowiada, że wystąpił o środki na zakup stacji, ale liczy też na pomoc powiatu.
Jak mówi radny wyniki pomiarów stacji byłyby publikowane w czasie rzeczywistym na stronie internetowej Urządu, w systemie informowania mieszkańców za pośrednictwem smsm-ów oraz w aplikacjach na telefony komórkowe. Jak proponuje - urządzenia kontrolujące mogą być zainstalowane na budynkach szkół podstawowych oraz obiektach jednostek gminnych, gdzie jest dostęp do instalacji elektrycznej i sieci internetowej.

- Mieszkańcy południowej części miasta proszą o zainstalowanie jednej z automatycznych stacji w rejonie kotłowni miejskiej. Prośba ta jest związana z postępującą wymianą indywidualnych źródeł ogrzewania na ciepło dostarczane przez MPEC, która wytwarza ciepło systemowe z miału węglowego - dodaje radny.

Na jego interpelacje ukazała się już odpowiedź burmistrza. Oto ona:

"Informuję, że na terenie miasta Nowy Targ od marca 2016 roku jakość powietrza jest mierzona w sposób referencyjny i zgodny z krajowymi przepisami. Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska prowadzenie państwowego monitoringu w zakresie zagrożeń dla środowiska obejmującego wykonywanie pomiarów wielkości emisji oraz poziomu substancji lub energii występujących w środowisku jak również badań referencyjnych i porównawczych należy do Inspekcji Ochrony Środowiska. Na tej podstawie wyniki z państwowej stacji monitoringowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie (GIOŚ), są podawane do ogólnej wiadomości w sposób automatyczny. Dane publikowane są na stronie głównej miasta, a o przekroczeniach II i III stopnia informuje zainteresowanych subskrybentów uruchomiony w tym roku system SMS.

Nasz samorząd już w 2017 roku analizując potrzebę posiadania wiedzy o rozkładzie zanieczyszczeń powietrza w mieście Nowy Targ podpisał porozumienie o współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach, w ramach którego został wykonany projekt lokalnego systemu monitoringu jakości powietrza, uwzględniający 16 punktów pomiarowych uzupełnionych monitoringiem mobilnym. Projekt obejmował badania takich parametrów jak PM10 i PM2.5, NO2, SO2, CO i ozon. Dodatkowo uwzględniał elementy umożliwiające informowanie mieszkańców o jakości powietrza w poszczególnych częściach Miasta za pomocą przeglądarki internetowej, sieci stacjonarnych wyświetlaczy oraz tablic informacyjnych, wskazując obszary, w których należy w pierwszej kolejności koncentrować działania w zakresie redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza (koszt 471,5 tys. zł). Niestety wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spotkał się z negatywną opinią Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Negatywną rekomendację GIOŚ otrzymano również dla zakupu dodatkowej stacji monitoringu jakości powietrza (koszt 0,5 mln zł), która miała funkcjonować w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, w myśl porozumienia nawiązanego z Małopolskim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska w dniu 29 stycznia 2018 r. W przypadku pojawienia się nowych możliwości pozyskania środków zewnętrznych, będziemy ponownie składać wnioski, aby starać się osiągnąć zamierzony cel.

Wykorzystując opublikowany w dniu 30 października 2019 r. ranking polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem za 2018 r. Polskiego Alarmu Smogowego, wystąpiłem pisemnie w dniu 14 listopada 2019 r. do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie z wnioskiem montażu kolejnej państwowej stacji pomiarowej.

Pomiary jakości powietrza z drugiego lub z większej ilości referencyjnych punktów pomiarowych pozwoliłby na zobrazowanie rozkładu zanieczyszczeń powietrza w okolicznych miejscowościach i stworzenie tzw. "tła" dla obecnie prowadzonych badań jakości powietrza w Nowym Targu. Dałoby to także możliwość porównywania oraz dokonywania analiz jakości powietrza i przepływu zanieczyszczeń, a co za tym idzie podejmowania kolejnych odważnych kroków w walce z niską emisją.

Jednocześnie informuję, że podejmuję wszelkie niezbędne działania, aby uruchomić dodatkowy lokalny monitoring jakości powietrza na terenie miasta Nowy Targ. Jednak bez zewnętrznego wsparcia finansowego jest to niemożliwe. Dlatego też wystąpię m. in. do Powiatu Nowotarskiego o partycypację w kosztach bądź aktywne włączanie się w ramach posiadanych kompetencji i zadań własnych o zrealizowanie tak ważnego przedsięwzięcia.

Ponadto pragnę zauważyć, że walka z niską emisją nie jest tylko i wyłącznie zadaniem miasta i jego jednostek. Aby osiągnąć efekt poprawy stanu powietrza, do działań muszą się włączyć także inne instytucje. Natomiast mając na uwadze art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym jednym z zadań publicznych o charakterze ponadgminnym jest promocja i ochrona zdrowia, dlatego też liczę w szczególności na zaangażowanie przedstawicieli tego środowiska, w sprawę walki z zanieczyszczonym powietrzem całego Podhala".

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 29.11.2019 15:22