Papież - patronem powiatu. Radni jednomyślni

ZAKOPANE. Radni jednogłośnie przyjęci rezolucję w sprawie ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Powiatu Tatrzańskiego.
W 2020 roku minie setna rocznica urodzin Karola Wojtyły/ Jana Pawła II. Podczas uroczystej sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego, zorganizowanej z okazji jubileuszu samorządu - podjęto uchwałę o wystąpienie do metropolity krakowskiego o zgodę na to, by powiat mógł mieć ustanowionego patrona - Jana Pawła II. - W tym tygodniu wpłynęło do nas pismo, że arcybiskup Marek Jędraszewski przyjął prośbę i będzie działał dalej, by mogła ona być spełniona, a na to zgodę dać musi Stolica Apostolska - mówił w Radiu Alex starosta tatrzański Piotr Bąk.

Do tej uchwały Rady Powiatu dołączają się wszystkie gminy, podejmując uchwały czy rezolucje, które przesłane zostaną do powiatu i kurii.

Dziś radni miasta Zakopane podjęli taką rezolucję - jednogłośnie.

Oto jej treść:
"Rezolucja Rady Miasta Zakopane uchwalona na XV Sesji Rady Miasta Zakopane w sprawie: ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Powiatu Tatrzańskiego.

Radni Miasta Zakopane uznają za niezbędne wyrazić swoje stanowisko związane z podjęciem działań w sprawie ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Powiatu Tatrzańskiego.

Uzasadnienie

Historyczny rozwój ziem należących do Powiatu Tatrzańskiego jest nierozerwalnie związany z wiarą katolicką, która dla górali zawsze stanowiła najwyższą wartość. Rozwój kultu Matki Bożej Jaworzyńskiej, działalność św. brata Alberta Chmielowskiego, powstanie zakopiańskich sanktuariów MB Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy, MB Fatimskiej na Krzeptówkach i Najświętszej Rodziny na Krupówkach, wreszcie wzniesienie u progu Giewontu metalowego krzyża – daru wotywnego za 1900 lata obecności Chrystusa wśród ludzi. Wszystkie te wydarzenia kształtowały historię skalnego Podhala umacniając wiarę jego mieszkańców. Ich zwieńczeniem stała się wizyta Ojca św. Jana Pawła II w Zakopanem w czerwcu 1997 r., która jednocześnie pozwoliła na położenie duchowego fundamentu dla formującej się idei powstania Powiatu Tatrzańskiego, a także na wyznaczenie kierunków jego rozwoju.

Wkrótce po niej został utworzony Powiat Tatrzański, który w tym roku obchodzi swoje 20-lecie. Radni Miasta Zakopane podzielają stanowisko, iż zgodnie z wielowiekową tradycją chrześcijańską wspólnota samorządowa powiatu powinna posiadać świętego Patrona, którego osoba powinna być żywym przypomnieniem wyznawanych przez jego mieszkańców wartości.

Bez wątpienia takim patronem jest św. Jan Paweł II, w którego biografii wielokrotnie pojawiały się Podhale, Tatry i Zakopane. Momentem szczególnym był pamiętny Hołd Górali Polskich złożony Ojcu Świętemu 6 czerwca 1997 r. przez Burmistrza Miasta Zakopane wraz burmistrzami i wójtami gmin Podhala, Spisza, Orawy, Pienin, Gorców i Beskidów. Wypowiedziane wówczas słowa w dalszym ciągu pozostają dla nas zobowiązaniem przekazywanym kolejnym pokoleniom.

Jan Paweł II wielokrotnie dawał wyraz zaufaniu, jakim obdarzył mieszkańców Podhala, powierzając nam nie tylko opiekę nad krzyżem na Giewoncie, ale również wskazując istotną rolę naszego regionu oraz jego kultury w historii Polski.

Uchwałą Nr X/84/19 z dnia 13 listopada 2019 r. Rada Powiatu Tatrzańskiego postanowiła wystąpić do Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o wszczęcie procedury w sprawie ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Powiatu Tatrzańskiego.

Radni Miasta Zakopane deklarują swoje pełne poparcie dla działań Rady Powiatu Tatrzańskiego oraz Starosty Tatrzańskiego w przedmiotowej sprawie oraz są przekonani, że wkraczający w kolejne lata działalności Powiat Tatrzański, zyska w osobie św. Jana Pawła II przewodnika wspierającego działania naszej wspólnoty samorządowej.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 23.12.2019 12:10