Od nowego roku wszyscy muszą segregować śmieci. "Nie ma zmiłuj się"

NOWY TARG. - Wprowadzono obowiązek selektywnego zbierania odpadów komunalnych przez wszystkich właścicieli nieruchomości - przypomina Barbara Kryj-Mozdyniewicz. Na pytanie co z osobami, które już zapowiadają, że tego robić nie będą, naczelnik Wydziału Opłat i Podatków odpowiada: "Te zapisy obowiązują wszystkich. Nie ma zmiłuj się. Ludzie muszą mieć dwa pojemniki i worki".
I dodaje, że chociaż ustawodawca określił wyższą stawkę za odbiór zmieszanych odpadów, to jest to opłata "karna". Nie ma możliwości permanentnego łamania zasad i płacenia z góry wyższej ceny, bo podwyższona stawka będzie naliczona dopiero, gdy firma odbierająca odpady zgłosi do organu podatkowego, że ktoś miał nie posegregowane odpady - a wtedy dopiero rusza machina urzędnicza.

Na uwagę radnego Marka Fryźlewicza, że w stolicy, w przypadku pomieszanych odpadów - na pojemnik naklejana jest czerwona nalepka z oświadczeniem, że śmieci nie zostały odebrane z powodu ich nieposegregowania, naczelnik powtórzyła: - Nie można odmówić ludziom zabrania ich śmieci. Firma ma je odebrać i powiadomić organy podatkowe o przypadku braku segregacji.

Nowe przepisy

Podczas piątkowej sesji radni zatwierdzili regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, szczegółowy sposobu i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę oraz wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez mieszkańców.

Oto uzasadnienie projektu uchwały dotyczącego regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Nowego Targu, poszerzone o wyjaśnienia naczelnik Barbary Kryj-Mozdyniewicz:

"W stosunku do obecnie obowiązującej regulacji wprowadza następujące zmiany dotyczące postępowania z odpadami:
1) wprowadza przepisy związane z obowiązkiem selektywnego zbierania odpadów komunalnych przez wszystkich właścicieli nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne,

- do tej pory nie było obowiązku narzucanego ustawowo nakładającego obowiązek selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, można było zadeklarować zbieranie odpadów w sposób selektywny bądź nieselektywny. Od dnia 1 lutego 2020r. na terenie Gminy Miasto Nowy Targ obowiązuje selektywna zbiórka odpadów komunalnych, a za niedopełnienie ww. obowiązku naliczana będzie stawka opłaty podwyższonej.

2) wprowadza limity ilościowe przyjmowanych odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych od właściciela nieruchomości posiadającego aktualną deklarację za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie nieruchomości zamieszkałe w postaci: odpadów budowlanych i rozbiórkowych (wyłączając azbest) do 1500 kg na rok, zużytych opony do 6 szt. na rok, oraz mebli i inne odpady wielkogabarytowe do 1000 kg na rok.

- do tej pory ww. limity nie obowiązywały, każdy mieszkaniec posiadający złożoną deklarację OK.-A mógł wywieźć w dowolnej ilości posegregowane odpady komunalne takie jak: zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte opony, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe, przeterminowane leki i chemikalia, popiół oraz odpady zielone (trawa liście) do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych tzw. PSZOK. W znowelizowanym regulaminie wprowadzone zostały limity z uwagi na przedsiębiorców, którzy często oddawali odpady pochodzące ze swoich firm do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w nielimitowanej ilości na koszt mieszkańców (przedsiębiorcy powinni płacić od tonażu odpadów oddanych na PSZOK). Ponadto rozszerzono o możliwość oddawania na PSZOK odzieży i tekstyliów oraz odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny- zgodnie z ustawą należy oddać do sklepów, w których zakupujemy nowy sprzęt.

3) wprowadza możliwość wprowadzenia ulgi od opłaty za gospodarowanie odpadami dla mieszkańców kompostujących bioodpady we własnym zakresie i na własne potrzeby na terenie nieruchomości.

- do tej pory ustawodawca nie przewidywał takiej ulgi w znowelizowanej ustawie w art. 6k ust. 4a wprowadzono zapis mówiący o tym, że Rada gminy, w drodze uchwały, zwalnia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne z kompostowniku przydomowym, proporcjonalnie do zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z gospodarstw domowych.

4) zmniejszono częstotliwość mobilnej zbiórki odpadów wielkogabarytowych:

- do chwili obecnej mobilna zbiórka odpadów wielkogabarytowych (bez gruzu, elektrośmieci i opon) na terenie Gminy Miasto Nowy Targ odbywała się 4 x w roku, w związku z możliwością oddawania odpadów wielkogabarytowych na PSZOK zmniejszono częstotliwość mobilnej zbiórki do 3 x w roku.

Dodatkowo wprowadzono zapis, iż odpady metalowe, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe - będą odbierane nie rzadziej, niż raz na 2 tygodnie."

Regulamin - wcześniej pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Targu - został przyjęty przez Radę Miasta.

opr.s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 27.12.2019 19:23