"By mieszkańcom żyło się lepiej". Noworoczne spotkanie u burmistrza Miasta (zdjęcia)

NOWY TARG. - Najbliższe miesiące zapowiadają się jako intensywna praca na rzecz rozbudowy infrastruktury komunalnej, ochrony środowiska, edukacji, kultury sportu i turystyki. Życzę, by mieszkańcom żyło się lepiej, a Nowy Targ stawał się miastem przyjaznym i czystym - mówił podczas rautu Grzegorz Watycha.
- Szanowni państwo stoimy u progu nowego roku i przed nowymi, założonymi celami. Chciałbym złożyć wam życzenia wszelkiej pomyślności, dobrego zdrowia, samych dobrych wiadomości w ciągu roku oraz satysfakcji z pracy codziennej na rzecz naszej, lokalnej społeczności. Niechaj ten rozpoczęty Nowy Rok 2020 wraz ze wszystkimi naszymi planami oraz wzajemna współpraca w celu realizacji tych wyzwań, będzie układała się jak najlepiej, dla dobra całego regionu, naszego miasta Nowego Targu i jego mieszkańców - życzył przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda.

- W ten uroczysty wieczór mam ogromną przyjemność powitać państwa na jubileuszowym, 30. spotkaniu noworocznym u burmistrza Miasta Nowy Targ. Dziękuję wszystkim za przybycie. Odbieram to jako wyraz państwa zaangażowania w życie społeczności miasta i dowód troski o jego dalszy rozwój - powitał gości w Ratuszu Grzegorz Watycha.

A wśród gości byli parlamentarzyści Anna Paluch i Edward Siarka. Doceniono ich obecność, ponieważ ledwie w południe zakończyły się obrady Sejmu i posłowie mimo zmęczenia długą drogą z Warszawy - stawili się na zaproszenie. - Pędziłam jak na skrzydłach, ale chciałam koniecznie zdążyć, bo trzeba być między swymi. I przynajmniej raz do roku się spotkać, przekazać sobie dobre, serdeczne myśli i się sobą ucieszyć. Bo na tym polega wspólnotowość - tłumaczyła posłanka. Życzyła, by nowy rok nie był gorszy, niż ten który minął. - Staramy się, robić wszystko, by takie wspólnoty lokalne mogły się rozwijać jak najlepiej. Obniżyliśmy podatki, wprowadzone zostały ulgi dla młodych przedsiębiorców, będzie zakopianka do Nowego Targu. Wiosną zaczną się roboty i w 2023 roku ta dwupasmówka będzie. "Wepnie się" pięknie w rondo szaflarzańskie i rondo na drodze do Bukowiny i na Grapie Harklowiańskiej i wyląduje ta droga na drodze 969. Chodzi o to, żeby Nowy Targ w końcu był punktem centralnym dla ludzi przybywających na Podhale. /.../ Niech Pan Bóg szczęści. I jeszcze jedno: skoro Zakopane może mieć 40 procent redukcji emisji z geotermii, a ja zrobiłam wszystko co można, by wesprzeć ten projekt - to zachęcam do podłączenia się do niego, do korzystania z programu Czyste Powietrze, abyśmy za rok, dwa, pięć - obudzili się w przyjemniejszym otoczeniu - podsumowała swoje wystąpienie posłanka Anna Paluch.

Edward Siarka mówił, że mając od 15 lat swoje biuro poselskie w Mieście czuje się "obywatelem tego miasta". - Codziennie przychodzą mieszkańcy, by mówić o radościach i smutkach. Mówią jak im się tu żyje i przez to stanowimy jakaś wspólnotę. Życzę, by w tym roku był czas, kiedy wspólnota się buduje, bo potrzebujemy tego wszyscy. Burmistrzowi jako gospodarzowi Miasta życzę, by Nowy Targ odnosił coraz więcej sukcesów na niwie inwestycyjnej, by mieszkańcom żyło się lepiej. Wszystkim życzę spełnienia marzeń, poczucia że macie sojuszników, którzy was wspierają i świadomości, że pracujecie dla Polski. Mieszkańcom życzę zdrowia, a drużynie Podhala zdobycia tytułu mistrza Polski - spełnił toast parlamentarzysta.

List z życzeniami przysłał poseł Wiesław Janczyk.

Burmistrz podzielił się z gośćmi swoimi refleksjami i podsumowaniem roku 2019. Wymienił jubileusz 40-lecia wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu, obchody 100-lecia założenia Związku Podhalan w Polsce, krótki pobyt w mieście prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jak mówił - miniony rok "obfitował w wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, czy sportowych, ale zostawi to kronikarzom". Wymienił za to inwestycje, bo jak zaznaczył "przez nakłady inwestycyjne wiele osób ocenia prace władz samorządowych". Tu wspomniał budowę drogi Niwa-Grel, rewitalizację rejonu dworca kolejowego, rozbudowę ścieżek rowerowych, budowę stref aktywności ruchowej, placów zabaw i boisk, przebudowę części hotelowej Miejskiej Hali Sportowej Gorce, budowę Muzeum Drukarstwa oraz rozpoczętą przebudowę MOK.

Podziękował parlamentarzystom za popieranie starań o budowę dwupasmówki z Rabki do Zakopanego oraz wpisania budowy dróg już w rejonie samego Miasta - do rządowego programu. - Trwa kampania na rzecz poprawy jakości powietrza, w co wpisuje się projektowanie magistrali ciepłowniczej do źródeł geotermalnych. Mam nadzieję, że ciepło geotermalne rozgrzeje domy w Nowym Targu, że to zachęci ludzi do zmiany podejścia i do podłączenia się do sieci ciepłowniczej. Zdaję sobie sprawę, że bez większego wsparcia od ustawodawców niewiele zmienimy. /... / - Najbliższe miesiące zapowiadają się jako intensywna praca na rzecz rozbudowy infrastruktury komunalnej, ochrony środowiska, edukacji, kultury sportu i turystyki. Życzę, by mieszkańcom żyło się lepiej, a Nowy Targ stawał się miastem przyjaznym i czystym - mówił Grzegorz Watycha. Jak dodał optymistycznie "Nowy Targ każdego dnia staje się piękniejszy dzięki pogodzie ducha mieszkańców". - Niech słońce świeci dla nas coraz jaśniej - wzniósł toast włodarz.

W salach Ratusza gościli tego wieczoru także przedstawiciele powiatu - starosta nowotarski Krzysztof Faber, wicestarosta Bogusław Waksmundzki i członek zarządu Karol Skrzypiec, przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Rafacz i radni powiatowi i miejscy, Konsul Honorowy Republiki Słowackiej Wiesław Wojas, wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, wicewójt Szaflar Sławomir Furca, przedstawiciele służb mundurowych - Policji: Zbigniew Zacher; Straży Pożarnej: Piotr Domalewski, OSP: Jakub Waligórski, a także reprezentanci jednostek powiatowych i miejskich, dyrektorzy i prezesi spółek, organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy, nauczyciele i urzędnicy.

Zgromadzonym czas umilali Mali Śwarni.

not. Sabina Palka, zdj. Szymon Pyzowski

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 10.01.2020 23:07