Nagroda Orkana dla zespołu regionalnego z Łopusznej

Zespoły regionalne „Limanowianie” i „Mogilanie”, zespół regionalny im. Ludwika Łojasa z Łopusznej, Kapela Trzebuńskie Kliszczaki i zespół regionalny „Sami Swoi” z Przytkowic – to laureaci ósmej edycji Nagrody Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w niedzielę w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. marszałek Witold Kozłowski i radni województwa: Jadwiga Wójtowicz, Grzegorz Biedroń i Robert Bylica.

- W imieniu władz województwa serdecznie gratuluję wszystkim laureatom, którzy od wielu lat troszczą się o kultywowanie lokalnej twórczości i propagowanie idei regionalizmu. To przesłanie, które towarzyszyło Władysławowi Orkanowi, przyświeca również w Państwa codziennej pracy - mówił marszałek Witold Kozłowski podczas uroczystego wręczenia nagród.

I nagrodę otrzymał zespół „Limanowianie”, drugą dostali „Mogilanie”, a trzecią górale z Łopusznej. Zespół Regionalny im. Ludwika Łojasa powstał w 1974 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej. Jego patronem jest legendarny skrzypek i gawędziarz ludowy, przez wiele lat związany z łopuśniańskim zespołem jako prymista kapeli. Od początku istnienia zespołem kieruje jego założycielka Stanisława Szewczyk, która zaszczepiła umiłowanie tradycji nie tylko w swoich dzieciach, ale i w trzech pokoleniach tancerzy z Łopusznej i okolic.

Wyróżnienia trafiły do Kapeli Trzebuńskie Kliszczaki i Zespołu Regionalnego „Sami Swoi” z Przytkowic.

Nagroda im. W. Orkana przyznawana jest nieprzerwanie od 2012 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej oraz za propagowanie idei regionalizmu.

oprac. r/ Województwo Małopolskie

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 20.01.2020 18:29