Ratusz w Nowym Targu wpisany do rejestru zabytków

Budynek Ratusza Miejskiego w Nowym Targu, decyzją Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został wpisany do rejestru zabytków.
W rejestrze zabytków Nowego Targu są już: kościół św. Katarzyny, kościół cmentarny św. Anny, gimnazjum im. Goszczyńskiego i dawna bursa na ul. Nadwodniej. Teraz do grona zabytkowych budynków dołączył ratusz.

Jak podaje Urząd Miasta w Nowym Targu, historia nowotarskiego Ratusza sięga XVI wieku. "Budowla była drewniana i pokryta gontem, aż do XVIII w. Na przestrzeni lat Nowy Targ nawiedzały liczne pożary, które trawiły także budynek Ratusza. Archiwalia jako najbardziej dotkliwe wymieniają te w 1601 r., 1673 r., 1696 r., 1710 r. oraz 1719 r. Po kolejnym pożarze w 1784 r., który nawiedził miasto, w tym także budynek Ratusza, ówczesny Starosta sądecki nakazał obudowę na nowym planie. Rynek został poszerzony, wytyczono nowe ulice a do budowy nakazano stosować kamień.

Budynek Ratusza w obecnej formie datuje się na II połowę XIX w. Najstarszy zachowany widok budynku pochodzi z 1903 r. Inicjatorem budowy był najprawdopodobniej urzędujący w latach 1886-1896 burmistrz miasta Jakub Podkanowicz, a nadzór nad budową sprawował Karol Rybiński z Krakowa. Według informacji cegła do budowy budynku dostarczana była przez Józefa Rekuckiego, a drewno sosnowe na legary podłogowe przez Ignacego Stanko, właściciela tartaku.

Dzisiejszy budynek Ratusza jest budowlą murowaną, dwukondygnacyjną z częściowym podpiwniczeniem, pokryty czterospadowowym dachem, nad który wyprowadzona została wieża ratuszowa, z bogato przeszkloną latarnią, nakrytą dzwonowym hełmem z iglicą.

Budynek Ratusza Miejskiego w Nowym Targu posiada walory artystyczne i historyczne, a także wartość naukową. Budynek wyróżnia się swoją okazałością na tle zabudowy miasta, ze względu na centralną lokalizację w obrębie płyty Rynku oraz posiadany bogaty detal architektoniczny. Odnalezione relikty średniowiecznego, pierwotnego budynku są źródłem wiedzy historycznej na temat rozwoju miasta i jego przestrzeni".

oprac. r/ Źródło: Urząd Miasta Nowy Targ

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 23.01.2020 17:35