Czy da się przewidzieć wzrost dziecka? Takie pytanie z pewnością nurtuje wielu rodziców. Na szczęście nurtowało już od dawna również wielu naukowców, dzięki którym dziś znamy kilka sposobów na to, jak sprawdzić, jaki wzrost osiągnie nasza pociecha.
Czy wzrost dziecka przy urodzeniu ma znaczenie?
Czy to, ile maluch mierzy centymetrów przy urodzeniu, ma jakiekolwiek znaczenie dla jego późniejszego wzrostu? Okazuje się, że ma. Przynajmniej w pewnym stopniu. Badaniem tego związku zajęli się Duńczycy, dla których wzrost ich dzieci jest niezwykle ważny, o czym świadczy chociażby fakt, że jeszcze niedawno najzamożniejsi mieszkańcy Danii postulowali, aby niskim chłopcom zacząć podawać hormon wzrostu.
Duńscy naukowcy zajęli się analizą wzrostu u ponad 40 tysięcy mężczyzn. W badaniu wzięto pod uwagę urodzeniową długość ciała oraz faktyczny wzrost w wieku dorosłym. Okazało się, że korelacja pomiędzy tymi dwiema wartościami jest bardzo wyraźna i im dłuższe dziecko się rodziło, tym wyższe było w dorosłości. Oczywiście wyniki pracy Duńczyków mają charakter czysto orientacyjny, pokazują tylko pewną właściwość, a nie stałą zależność. Nawet jeśli noworodek nie osiągnie 57 cm w chwili narodzin, może nadrobić w przyszłości, aby jako 20-latek prezentować się, jako postawny, wysoki młodzieniec. Wzrost dziecka to proces przebiegający niejednorodnie i etapowo, a na każdy z poszczególnych etapów wpływ ma wiele złożonych czynników zewnętrznych i wewnętrznych - uwarunkowania genetyczne, sposób odżywiania się, długość snu, aktywność fizyczna, a nawet warunki ekonomiczne i środowisko, w jakim dziecko dorasta.
Obliczanie wzrostu dziecka na podstawie wzrostu rodziców
Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na obliczenie wzrostu dziecka jest analiza wzrostu jego rodziców. Biorąc pod uwagę wzrost mamy i taty, łatwo oszacować, czy ich córka lub syn będą wysocy czy niscy. Nawet istnieje na to pewien wzór. Opiera się na dziedziczeniu genetycznym oraz średniej różnicy pomiędzy wzrostem dorosłej kobiety i dorosłego mężczyzny. I choć całość wydaje się spójna, wkrada się tu pewna nieścisłość. Kiedy niektórzy badacze szacują, że wspomniana różnica wzrostu wynosi 13 cm, inni przekonują, że to raczej 10 cm. 3 centymetry to wprawdzie niedużo, ale nawet tak niewiele może zmieniać ostateczny wynik.
W każdym razie, aby obliczyć wzrost dziecka na podstawie wzrostu rodziców, należy zsumować wzrost obojga z nich i:
● przy obliczaniu wzrostu córki odjąć 13,
● przy obliczaniu wzrostu syna dodać 13,
a następnie podzielić wszystko przez dwa.
Tak więc, jeśli tata ma 180, a mama 170 cm, prawdopodobnie ich syn osiągnie (350+13/2) 181,5 cm, a córka (350-13/2) 168,5 cm.
Obliczenia na podstawie wzrostu dwuletniego dziecka
Innym sposobem na przewidywanie wzrostu dziecka jest zmierzenie go w dniu 2. urodzin i pomnożenie tak uzyskanej liczby przez dwa. Niektóre źródła mówią, że ten wzór pozwala obliczyć wyłącznie przyszły wzrost chłopców, ponieważ rozwój wzrostu u dziewcząt przebiega znacznie dynamiczniej, przez co trudniej stworzyć na niego odpowiedni wzór obliczeniowy. Niemniej jednak, mimo że ta metoda jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i może nawet ma w pewnym stopniu charakter magiczny, życzeniowy, przez naukowców jest traktowana bardzo sceptycznie. Tym bardziej, że nie ma żadnych naukowych dowodów potwierdzających jej miarodajność.
Obliczenia wzrostu dziecka na podstawie wieku kostnego
Zdecydowanie bardziej wiarygodną, bo stosowaną w specjalistycznych ośrodkach medycznych, metodą przewidywania wzrostu dziecka jest obliczanie wskaźnika wzrostu na podstawie wieku kostnego w oparciu o tabele Bayleya i Pineau. Przewidywanie tym sposobem wzrostu ostatecznego jest dość skomplikowane i wielospecjalistyczne. Wymaga udziału radiologa, który wykona zdjęcie RTG i następnie je oceni, a także endokrynologa, który porówna uzyskany wynik z wiekiem metrycznym dziecka. To bardzo dobre narzędzie diagnostyczne, które pomaga przy zaburzeniach wzrostu. Nie wykonuje się go na co dzień, ale gdy faktycznie zachodzi taka potrzeba.