Straż Graniczna z Lipnicy Wielkiej najskuteczniejsza w niesieniu pomocy (zdjęcia)

NOWY TARG. Na terenie Gimnazjum nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Targu odbyły się IV zawody Pierwszej Pomocy dla Służb Mundurowych, organizowane przez Maltańska Służbę Medyczną oraz Komendę Powiatową Policji.


Zawody to nie tylko weryfikacja umiejętności, ale przede wszystkim okazja do wymiany poglądów i doskonalenia już posiadanej wiedzy. Ratownictwo medyczne jest dziedziną bardzo dynamicznie rozwijającą się, w której schematy i normy postępowania bardzo często ulegają zmianie. Mało kto pamięta, że to właśnie służby mundurowe pojawiają się na miejscu wypadku pierwsze, zanim zjawią się tam służby medyczne. Stałe doskonalenie tych umiejętności przenosi się na większą skuteczność ratowania ludzkiego życia.

Ten rok to także swoistego rodzaju sprawdzian przed modyfikacjami, jakie czekają organizatorów zawodów w przyszłym roku. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planami, to następna edycja zawodów będzie podzielona na dwie kategorie: służby mundurowe i zespoły Maltańskiej Służby Medycznej.

Na zawody składało się osiem stacji:
1. Stacja – Wypadek.
Przed supermarketem mafia porywa bogatego mężczyznę. Przestępca uderza biznesmena kolbą pistoletu w tył głowy. Nieprzytomnego mężczyznę przenoszą do bagażnika, poczym uciekają. Niestety zbyt brawurowa jazda kończy się wypadkiem. Samochód uderza w rosnące przy drodze drzewo.
Poszkodowany A - przestępca nie zapięty pasami, nieprzytomny, złamanie kręgosłupa szyjnego, obrażenia jamy brzusznej.
Poszkodowany B – przestępca, nie zapięty pasami, nieprzytomny, złamanie prawego przedramienia i paliczków palców, rozcięty łuk brwiowy, atak padaczki.
Poszkodowany C – porwany biznesman, liczne potłuczenia tkanki miękkiej, wstrząs mózgu, rana głowy – potyliczna część mózgoczaszki, zaburzenia widzenia, niepamięć wsteczna.

2. Stacja – Ustawka.
W jednej z mrocznych uliczek miasta przedstawiciele przeciwnych zgrupowań gangów urządzili pojedynek. Oboje doznali ciężkich urazów. Jedna z przypadkowych osób została ranna. Wokół tłum sprzymierzeńców dopingujących swojego przywódcę. Cała sytuacja przesycona jest agresją. Przestępcy używają tępej broni białej.
Poszkodowany A – złamanie nosa, złamanie otwarte żeber, skręcona kostka kończyny prawej.
Poszkodowany B – złamanie otwarte przedramienia prawego, otarcia paliczków palców w obu kończynach górnych, liczne zasinienia twarzy i opuchlizna
Poszkodowany C – nieprzytomny, rana głowy (część czołowa mózgoczaszki), wstrząśnienie mózgu

3. Stacja – Impreza.
Zwykła impreza urodzinowa, zakrapiana alkoholem, dostępność narkotyków.
Poszkodowany A – zatrucie alkoholem, wymioty, rozstrojenie nerwowe – nagłe zmiany nastroju, ból i zawroty głowy, ból brzucha.
Poszkodowany B – rany cięte twarzy, rąk i dłoni, „oczopląs”, agresywny, halucynacje.
Poszkodowany C – umiarkowana hipoglikemia
Uczestnicy i świadkowie

4. Stacja – Wypadek na lekcji WF.
Trwa lekcja wychowania fizycznego, podczas której odbywa się mecz siatkówki. Dwóch uczniów skacze „do bloku” i zderzają się w powietrzu po czym upadają na ramię.
Poszkodowany A – uczeń, uderza głową o podłogę, ma wstrząśnienie mózgu. Początkowo ma tylko zaburzenia świadomości, nie pamięta zdarzenia, ma mdłości, ale później traci przytomność.
Poszkodowany B – uczeń, skręca kostkę u nogi.
Poszkodowany C – nauczycielka, nie wie co ma robić, a kiedy uczeń pierwszy traci przytomność wpada w panikę.
Poszkodowany D, uczeń, który w tym czasie wspinał się po linie, widząc całe zdarzenie zsuwa się szybko i ma oparzone dłonie.

5. Stacja - Porażenie prądem.
Młody mężczyzna naprawiał suszarkę do włosów, nie wypiął jej z prądu. Doszło do porażanie prądem. Upadając przewraca dzbanek z wodom, która wylewa się na podłogę obok niego. Jego niepełnosprawna siostra, wjeżdża na całe zdarzenie do pokoju, jest tak wystraszona, że jej wózek przewraca się na pozwijanym chodniku. Dziewczyna ma trudności w oddychaniu – dostaje ataku astmy. Po zebraniu wywiadu okazuje się, że jest uczulona na pyłki – w pokoju otwarte okno.
Poszkodowany A - porażony prądem. Rana porażeniowa na dłoni oraz nodze. Poszkodowany nieprzytomny.
Poszkodowany B – osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim dostaje ataku astmy. Przewraca się na wózku i skręca rękę w nadgarstku. Uczulona na pyłki roślin, w pomieszczeniu otwarte okno.

6. Stacja - Testy

7. Stacja – Pechowy spacer
Rodzeństwo – kobieta w ciąży wracająca z zakupów oraz jej głuchoniemy brat. Kobieta bardzo osłabiona, obniżony poziom cukru we krwi, nie jadła śniadania, blada, traci przytomność. Upadając rozcina sobie ucho.
Po chwili i ułożeniu w pozycji bezpiecznej zmodyfikowanej odzyskuje przytomność.
Głuchoniemy mężczyzna wpada w panikę, ciężko go uspokoić, biegnie po drużynę. Po uspokojeniu go zaprowadza drużynę na miejsce. Ratownicy muszą zebrać wywiad od głuchoniemego. Powinni uzyskać kontakt wzrokowy z nim i mówić powoli , poszkodowany czyta z ruchu warg.
Poszkodowany A – kobieta w widocznej ciąży. Bardzo osłabiona, obniżony poziom cukru we krwi, nie jadła śniadania, blada, traci przytomność. Upadając rozcina sobie ucho. (Ratownicy tej części nie widzą – musza zebrać wywiad). Po chwili i ułożeniu w pozycji bezpiecznej zmodyfikowanej odzyskuje przytomność i wtedy skarży się na uczucie głodu, drżą jej ręce, blada, ból i zawroty głowy.
Poszkodowany B – głuchoniemy brat poszkodowanej. Próbuje przekazać co się stało ratownikom. Oddycha szybko i płytko.

8. Stacja – Reanimacja na fantomie

Wyniki:
1. Straż Graniczna – Lipnica Wielka
2. Straż Pożarna Rabka Zdrój
3. Straż Pożarna Nowy Targ
4. Policja Nowy Targ
5. Straż Miejska – Rabka-Zdrój
6. Straż Graniczna - Zakopane
7. Straż Pożarna - Zakopane
8. Policja Zakopane
9. Straż Miejska – Nowy Targ

Warto podkreślić, że różnice pomiędzy drużynami były nieznaczne. Gdyby oceniać samą skuteczność udzielania pierwszej pomocy, wszystkie drużyny zajęły by pierwsze miejsce (wszyscy poszkodowani zostali uratowani). Organizatorzy oceniali jednak bardzo wiele elementów dodatkowych, szczegółów i schematów postępowania, stąd różnice punktowe.

Głównym celem zawodów jest sprawdzenie praktycznej umiejętności członków drużyn podczas udzielania pierwszej pomocy w trakcie pozorowanych wypadków, urazów i nagłych zachorowań. Uroczystego otwarcia i zamknięcia zawodów dokonał Bogusław Waksmundzki członek zarżadu powiatu nowotarskiego.

Zwycięzcy otrzymali puchary ufundowane przez starostę oraz nagrody książkowe od burmistrza Miasta Rabka - Zdój oraz starosty tatrzańskiego. Same zaś zawody sfinansowane zostały przez starostwo powiatowe w Nowym Targu oraz nowotarski magistrat.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania:
Staroście Nowotarskiemu – za współfinansowanie zawodów i ufundowanie pucharów,
Burmistrzowi Miasta Nowego Targu - za współfinansowanie zawodów,
Burmistrzowi Miasta Rabka-Zdrój - za ufundowanie nagród książkowych,
Staroście Tatrzańskiemu - za ufundowanie nagród książkowych.

Radosław Jastrzębski

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów nowotarskiej MSM.
s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 29.06.2009 11:43