Dyrektor szpitala kontratakuje i wytyka błędy ordynatorowi

NOWY TARG. Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego Marek Wierzba odniósł się do sprawy odwołania ze stanowiska ordynatora oddziału chirurgi urazowo-ortopedycznego dra Aleksandra Winiarskiego.
Przypomnijmy, dyrektor Wierzba pozbawił wieloletniego ordynatora oddziału stanowiska bez podania przyczyny. Dr Winiarski nie zgadza się z tą decyzją, podkreślając, że dyrekcja nie przedstawiła żadnych powodów tej decyzji i nie było do niej podstaw. Zarzucił też dyrekcji nowotarskiej placówki nepotyzm, wskazując, że na jego miejsce chce zatrudnić brata wicedyrektor.

Wczoraj dyrektor Marek Wierzba nie odbierał telefonów od dziennikarzy, dziś przesłał do mediów oświadczenie w tej sprawie. Wyjaśnia w nim m.in. okoliczności zwolnienia dra Winiarskiego z funkcji. Jak podkreśla, ordynator został zwolniony z pełnienia funkcji, ale jego umowa o pracę w szpitalu, jako lekarza, nadal obowiązuje. Dyrektor przedstawił też listę nieprawidłowości, które - jak zaznacza - miały wpływ na decyzję o odebraniu Aleksandrowi Winiarskiemu kierownictwa na oddziale.

- Nieprawdziwe zarzuty podnoszone publicznie przez dr. n. med Aleksandra Winiarskiego w tym wskazywany „nepotyzm”- bez jakiejkolwiek refleksji nad własnym zaangażowaniem i faktyczną realizacją umowy o zarządzanie oddziałem – jest zachowaniem niegodziwym i nie mającym nic wspólnego z etyką lekarską" – podkreśla.

Oto pełna treść oświadczenia:
„Oświadczenie Dyrekcji Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu w sprawie: nieprawdziwych twierdzeń i zarzutów dotyczących zwolnienia dr. n. med. Aleksandra Winiarskiego

Odnosząc się do szeroko medialnie publikowanej i komentowanej informacji o zwolnieniu Pana dr n. med. Aleksandra Winiarskiego, Dyrekcja Szpitala wskazuje co następuje:

1. Nieprawdą jest, że dr. n. med Aleksander Winiarski został zwolniony.
Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu zatrudnia w oparciu o umowę o pracę zawartą w dniu 17 marca 2008r. na czas nieokreślony dr. n. med. Aleksandra Winiarskiego, dr Winiarski nie znajduje się w okresie wypowiedzenia, od 1 października 2019r. do 30 września 2020r. przebywa na urlopie bezpłatnym.

Jednocześnie dr. n. med Aleksander Winiarski od 1 października 2019r. w oparciu o:
1/ umowę kontraktową o świadczenie usług medycznych z dnia 27 września 2019r. udziela świadczeń zdrowotnych w Oddziale Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej z Poddodziałem Chirurgii Artroskopowej;
2/ umową kontraktowa z dnia 27 września 2019r. pełni obowiązki Kierownika Oddziału Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej z Poddodziałem Chirurgii Artroskopowej.

W dniu 31 marca 2020r. z zachowaniem 30 dniowego okresu wypowiedzenia Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu wypowiedział umowę dotyczącą zarządzania Oddziałem ( § 23 ust. 4 umowy kontraktowej z dnia 27 września 2019r. dot. pełnienia obowiązków Kierownika Oddziału Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej z Poddodziałem Chirurgii Artroskopowej - w brzmieniu: „Umowa może być rozwiązana przez każdą ze stron z 30 dniowym okresem wypowiedzenia bez podania przyczyn”).

Tak więc, zgodnie ze wskazaną wyżej podstawą prawną każdej ze stron umowy przysługiwało uprawnienie do jej rozwiązania bez podania przyczyn z zachowaniem 30 dniowego okresu wypowiedzenia. Tak więc w oświadczeniu Dyrektora o rozwiązaniu umowy nie zostały wskazane żadne- w tym publikowane w mediach i na portalach internetowych przez Pana dr. n. med. Aleksandra Winiarskiego -przyczyny wypowiedzenia.

Należy podkreślić , że pozostałe umowy tj. umowa o pracę jak również umowa kontraktowa z dnia 27 września 2019r. dotycząca udzielenia świadczeń zdrowotnych w Oddziale Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej nie zostały wypowiedziane i nadal obowiązują!!!!

2. Nieprawdą jest, że nie istniały i nie są znane dr. n. med. Aleksandrowi Winiarskiemu powody rozwiązania umowy o zarządzanie Oddziałem.

Należy wskazać, że od jakiegoś czasu miały miejsce poważne niedociągnięcia i zaniedbania w realizacji przez dr. n. med. Aleksandra Winiarskiego umowy o zarządzanie oddziałem, polegające na:

1) braku należytego nadzoru i kontroli pracy personelu pracującego w Oddziale w tym polegające na braku weryfikacji przedkładanych do rozliczenia godzin pracy i wykonanych procedur(§6 pkt 2 umowy o zarządzanie oddziałem)
2) niezapewnieniu racjonalnego wykorzystania łóżek Oddziału w tym permanentny brak planowania zabiegów operacyjnych, w tym nieuzasadnione przedłużanie pobytów pacjentów w oddziale oczekujących na zabiegi i generowanie zbędnych kosztów dla szpitala, niewłaściwe prowadzenie kolejek oczekujących i bardzo długi czas oczekiwania na zabiegi operacyjne (§6 pkt 6 umowy o zarządzanie oddziałem),
3) brak rzetelnego i prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej Oddziału jak również terminowego i należytego przygotowywania i przedkładania obowiązujących danych, sprawozdań i dokumentów(§6 pkt 7 umowy o zarządzanie oddziałem),
4) brak nadzoru nad rzeczywistym rozliczeniem powierzonego mienia podczas przeprowadzanej inwentaryzacji (§7 pkt 3 umowy o zarządzanie oddziałem)
5) nie podejmowaniu działań mających na celu zorganizowanie zespołu oddziału zapewniającego pełną realizację zadań oddziału i powierzonych obowiązków w tym zapewnienia zabezpieczenia dyżurowego Szpitala szczególnie w okresie Świąt i wakacji(§8 pkt 1 umowy o zarządzanie oddziałem),
6) nie inicjowaniu działań wpływających na rozwój podległego personelu, w tym nie zapewnienie szkolenia fachowego podległego personelu, minimalne zaangażowanie w merytoryczne szkolenia i opiekę nad specjalizującymi się w Oddziale lekarzami odbywającymi staż podyplomowy, brak dbałości o dyscyplinę pracy i wywiązywanie się personelu z obowiązków(§8 pkt 2, 3,5, 6 umowy o zarządzanie oddziałem);
7) prowadzeniu racjonalnej gospodarki finansowej zmierzającej do bilansowania wydatków ze środkami przyznanymi w budżecie Oddziału(§9 ust 1 umowy o zarządzanie oddziałem)
8) nie przestrzeganiu limitu punktów określonych w umowie z MOW NFZ dla udzielanych świadczeń(§9 ust 3 umowy o zarządzanie oddziałem)
9) nie podejmowaniu skutecznych działań w zakresie obniżania kosztów Oddziału(§9 ust 4 umowy o zarządzanie oddziałem),
10) nie wdrażaniu przyjętych przez Szpital nowych systemów zarządzania(§9 ust 5 umowy o zarządzanie oddziałem),
11) braku właściwego kształtowania współpracy między Oddziałami Szpitala w szczególności z SOR(§9 ust 6 umowy o zarządzanie oddziałem).

Dodatkowo należy wskazać, że dr n. med. Aleksander Winiarski nie pełnił dyżurów, a jego zaangażowanie w osobistą realizację zabiegów operacyjnych przedstawiało się w ostatnich miesiącach w sposób następujący: w miesiącu grudniu 2019 r. na 14 dni przepracowanych dr Winiarski wykonał 5 zabiegów operacyjnych i asystował do 1 zabiegu, wykonał tylko 8 krótkich zabiegów kriolezji; w miesiącu styczniu 2020r. na 19 dni przepracowanych wykonał 6 zabiegów operacyjnych oraz 2 asysty oraz 8 krótkich zabiegów kriolezji; w miesiącu lutym 2020r. wykonał 6 zabiegów operacyjnych i 6 krótkich zabiegów kriolezji.

O powyższych nieprawidłowościach w realizacji umowy o zarządzenie Oddziałem Dyrektor Szpitala informował dr. n. med. Aleksandra Winiarskiego już w roku 2019r. wskazując na konieczność podjęcia przez dr. Winiarskiego pilnych działań mających na celu wyeliminowanie nieprawidłowości oraz przede wszystkim wykonanie kontraktu z NFZ. Działania takie pomimo prowadzonych rozmów oraz udzielonego przez Dyrektora Szpitala wsparcia w tym polegającego na zatrudnieniu dodatkowego personelu, pomocy w przygotowaniu do archiwizacji dokumentacji medycznej, utworzenia dodatkowego zespołu zadaniowego nie przyniosły oczekiwanych skutków w postawie i zachowaniu dr. Winiarskiego względem powierzonych obowiązków kierowania oddziałem.

Konsekwencją powyższego w oddziale zarządzanym przez dra Winiarskiego w 2019 r. przyjęto o 18 % mniej pacjentów niż w roku 2018 i wykonano o 10 % mniej zabiegów operacyjnych, co skutkuje nie wykonaniem ubiegłorocznego kontraktu z NFZ i znaczącym obniżeniem finansowania Szpitala na rok 2020.

Reasumując należy wskazać, że decyzja Dyrektora Szpitala o wypowiedzeniu umowy o zarządzanie oddziałem była działaniem koniecznym, uzasadnionym, oraz ze wszech miar racjonalnym podjętym w interesie pacjentów oraz Szpitala. Nieprawdziwe zarzuty podnoszone publicznie przez dr. n. med Aleksandra Winiarskiego w tym wskazywany „nepotyzm”- bez jakiejkolwiek refleksji nad własnym zaangażowaniem i faktyczną realizacją umowy o zarządzanie oddziałem – jest zachowaniem niegodziwym i nie mającym nic wspólnego z etyką lekarską.

Dyrekcja Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowy Targu"

r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 03.04.2020 16:58