Zakopane tnie wydatki. Zagrożone imprezy, etaty w urzędzie, cięcia w inwestycjach i administracji

Urząd Miasta w Zakopanem ogłosił, że z w powodu pandemii, wpływy z turystyki będą znacznie mniejsze od zakładanych. To oznacza mniej pieniędzy z budżecie miasta, dlatego magistrat poinformował o koniecznych cięciach wydatków. Gdzie należy się ich spodziewać?
Tylko w przypadku opłaty miejscowej, która w zeszłym roku przyniosła miastu ponad 4,5 mln zł, obecnie w okresie trwania epidemii z tego tytułu brak jest jakichkolwiek wpływów. Podobnie jest z innymi opłatami i podatkami. Dlatego burmistrz Leszek Dorula zlecił urzędnikom przeanalizowanie, które wydatki trzeba zmniejszyć, żeby wyrównać straty.

"Za priorytetowe wydatki zostały uznane te związane z bezpośrednią pomocą osobom i rodzinom dotkniętych skutkami stanu epidemii. W szczególności zwiększone zostaną kwoty skierowane na wszelką pomoc o charakterze socjalnym, w tym dożywianie oraz pomoc osobom samotnym. W obecnej sytuacji zagrożenia dla życia i zdrowia osób najstarszych i konieczności ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa niezbędnym jest zabezpieczenie środków na wszelkie formy ochrony jak i pomocy" - czytamy w komunikacie zakopiańskiego magistratu.

Gdzie z kolei należy spodziewać się cięcia wydatków? "Planowane zmiany z zakresu wydatków dotyczą wszystkich wydziałów Urzędu Miasta i wszystkich obszarów jego działalności, w tym: zawieszenia organizacji wszystkich wydarzeń kulturalnych i sportowych, konkursów oraz działań promocyjnych, ograniczenia kosztów funkcjonowania placówek oświatowych, w tym zawieszenia zajęć dodatkowych, ograniczenia wykonywanych remontów i inwestycji, ograniczenia realizacji zadań związanych z utrzymaniem i pielęgnacją zieleni miejskiej. Daleko idące oszczędności dotyczyć będą także funkcjonowania samego Urzędu Miasta, w którym wstrzymane zostały delegacje służbowe, szkolenia, wydatki na zakup materiałów i wyposażenia. Planowane jest również ograniczenie etatów".

Trudna sytuacja dotyczy także działalności organizacji pozarządowych dotowanych przez miasto z zakresu sportu oraz kultury. "Także one muszą dostosować się do aktualnych warunków funkcjonowania, w tym wprowadzonych ustawowych obostrzeń. W związku z tym organizacje otrzymały już propozycję ze strony Miasta, by każda z zawartych z nimi umów była indywidualnie omawiana i analizowana celem uzgodnienia sposobu jej zakończenia jak i dokonania rozliczeń finansowych poniesionych już wydatków" - podkreślają urzędnicy.

oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 20.04.2020 15:30