Wirtualna wystawa pamiątek po Janie Pawle II

Z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka, Gminnym Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach zaprezentowało kolekcję niezwykłych pamiątek związanych ze św. Janem Pawłem II, należącą do Juliana Buronia, mieszkańca gminy Szaflary.
Posiada on bardzo dużą kolekcję medali, plakatów, publikacji oraz walorów filatelistycznych pochodzących z niemal wszystkich zakątków świata. W jego kolekcji znajduję się także zbiór ok. 200 monet i medali z wizerunkiem papieża z całego okresu pontyfikatu Ojca Świętego.

Można ją obejrzeć: TUTAJ

Swoją kolekcję Julian Buroń gromadzi od momentu wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, czyli od 1978 roku.

W 2018 roku prezentował on swoją kolekcję podczas inauguracji roku akademickiego na Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu, w ramach którego zorganizowana była również Ogólnopolska Konferencja Naukowa pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości pn. „Karol Wojtyła – orędownik niepodległości – syn oficera Wojska Polskiego, 100 rocznica niepodległości i 40 rocznica wybory Jana Pawła II”.

W 2019 roku kolekcja prezentowana była w Muzeum Podhalańskim podczas obchodów 40-lecia pielgrzymki Ojca Świętego do Nowego Targu, odwiedził ją także biorący udział w uroczystościach Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski.

Julian Buroń był także z kolekcją szkołach podstawowych noszących imię Jana Pawła II, tj. w szkole nr 2 w Rzepiskach, szkole nr 3 na Kowańcu oraz w szkole w Zaskalu. Kolekcję mogły również zobaczyć osoby indywidualne po wcześniejszym kontakcie.

Gmina Szaflary wraz z Gminnym Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach oraz parafiami z terenu gminy, we wrześniu br. planują organizację dwudniowych obchodów 100 lecia urodzin Świętego Jana Pawła II w Gminie Szaflary.

Źródło: organizatorzy, oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 20.05.2020 17:39